Gündem Haberleri

  ABD'de İran'a karşı savaş sesleri

  Hürriyet Planet
  17.10.2011 - 09:43 | Son Güncelleme:

  Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Partili üyesi Mike Rogers, Washington yönetiminin, Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi’ne yönelik suikast planlamakla suçladığı İran’a karşı, askeri seçeneğin gözardı edilmemesi gerektiğini ifade etti.

  Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı olan Michigan temsilcisi Rogers, dün ABC televizyonunda yayınlanan “This Week” programında yaptığı açıklamada, “Bence askeri operasyon seçeneği masadan kaldırılmamalı” ifadesini kullandı.

   

  Rogers ayrıca, “İran’a karşı alınması gereken önlemler arasında uluslararası kamuoyunu Tahran rejimine karşı birleştirmek ve İranlı ajanların Irak’taki faaliyetlerine karşı harekete geçmek” de olduğunu belirtti.

   

  ABD, 11 Ekim günü İran’a suikast planı suçlaması yöneltmiş ve Suudi Arabistan’ın Washington büyükelçisini kendi topraklarında öldürmeyi planladığını öne sürmüştü. Bu planın, gizli bir İran askeri birimi ve ABD pasaportu olan bir İran vatandaşı tarafından gerçekleştirilmek istendiği öne sürüldü.

   

  Başkan Barack Obama, geçen hafta içinde, “suikast planıyla İran hükümetinin doğrudan bağlantılı olduğunu” söyledi. İran, tüm iddiaları sert bir dille reddetti.

   

  İran'ın dini lideri Ali Ayetullah Hameyni, dün, "ABD'nin bahsettiği senaryonun arkasında nelerin olduğunu dikkatlice izliyoruz. Yapılan herhangi bir komploya İran İslam Cumhuriyeti'nin tüm gücü ile karşılık vereceğini bilsinler" yorumu yaptı.

   

  Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ise "ABD'nin, gündemini değiştirmek için suikast planı iddiasını ortaya attığını ve amacının Wall Street protestolarına gösterilen ilgiyi azaltmak olduğunu" öne sürdü.

   

  KUDÜS GÜCÜ ÜYELERİNİ ÖLDÜRME TEKLİFİ

  İstihbarat Komitesi’nde Demokrat Parti’yi temsil eden Senatör Dinne Feinstein ise İran’a yönelik ekonomik yaptırımların arkasında durulması gerektiğini savundu. Feinstein, özellikle İran Merkez Bankası’nın hedef alınmasını ve bu bankayla ilişkisi bulunan tüm yabancı ülke ve şirketlerin de kara listede yer almasını istedi.

   

  Fox News Sunday programında açıklamalarda bulunan Feinstein, ABD Ordusu’ndan emekli General Jack Keane’nin, “İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü birliği üyelerinin gizli operasyonlarla öldürülmesi” fikrine karşı çıktı.

   

  Feinstein, “Kudüs Gücü liderleri, iddia edilen suikast planından haberdar olsa bile, İran’ın dini lideri Hameyni’nin bu plandan haberi olduğunu gösteren bir delil bulunmadığına” dikkat çekti.

   

  “Suikast planı geriliminin savaşa kadar tırmanabileceğine” işaret eden Feinstein, “Benim, ‘Savaş girmeli miyiz’ sorusuna cevabım hayır. Ellerimiz Irak ve Afganistan ile dolu ve Pakistan’la ilişkilerimiz kötüleşiyor” dedi.

   

  “İRAN’DAKİ DİKTATÖRLÜK DEĞİŞMELİ”

  Obama’ya karşı 2008 başkanlık seçimlerini kaybeden Cumhuriyetçi Parti Senatörü John McCain, Obama yönetiminin İran’a karşı izlediği politikayı eleştirdi.

   

  CNN’e konuşan Cain, “Obama yönetiminin İran politikasının açıkça başarısız olduğunu” söyledi ve 2009’da Tahranlı öğrencilerin protesto gösterileri düzenlediği günlerde elde edilen fırsatın iyi kullanılmadığını söyledi.

   

  Cain, İran rejimine karşı yaptırımların sertleştirilmesini ve rejimin altını oymak için “gizli faaliyetler” yürütülmesi gerektiğini savundu.

   

  Temsilciler Meclisi’nin eski sözcüsü Newt Gingrich, Obama’ya yönelik eleştirilere katılarak, “başkanın İran ile ilişkilerinde tamamen kararsız bir şekilde hareket ettiğini” öne sürdü.

   

  Gingrich, “Amacımız İran’daki diktatör rejimin değiştirilmesi olmalı… Tahran rejiminin sistematik olarak altını oymak için hiçbir şey yapmadık” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı