Dünya Haberleri

  ABD'de, Irak savaşına muhalefet rekor düzeyde

  WASHINGTON (A.A)
  10.07.2007 - 10:11 | Son Güncelleme:

  ABD'de son yapılan kamuoyu yoklaması, Irak savaşına olan muhalefetin rekor düzeyde arttığını, ABD Başkanı George Bush'a desteğinse azaldığını ortaya koydu.

  USAToday'in haberine göre, USAToday/Gallup araştırmasında, Bush'a verilen desteğin yüzde 29'a gerilediği görüldü. Haziran ayı başında bu oran yüzde 33'tü.

  Araştırmada, her 5 Amerikalıdan 1'inin, Irak'ta bu yıl Amerikan askeri sayısının artırılmasının durumun daha iyiye gitmesi yönünde bir fark yaratmadığı görüşünde olduğu; her 10 Amerikalıdan 7'sinin de Nisan ayına kadar hemen hemen tüm askerlerin Irak'tan çekilmesinden yana tavır koyduğu saptandı.

  ABD'nin Irak'a asker göndermekle yanlış yaptığını söyleyenlerin oranı yüzde 62 olurken, haberde bu oranın ilk defa yüzde 60'ı aştığına dikkat çekildi.

  Ankete katılanların yüzde 55'i ise yeni bir Irak politikası geliştirmeden önce, Irak'taki Amerikan askerlerinin komutanı General David Petraeus'un raporunun beklenmesi gerektiğini belirtti. Petraeus, değerlendirmelerini 15 Eylül'de Kongre'ye sunacak.

  Bush'un Cumhuriyetçiler arasında desteğinin azaldığını da gösteren ankete göre, Bush'a ilk döneminde yüzde 92 olan ve ikinci döneminde yüzde 82'ye inen destek, yüzde 68 gibi bir rakama düşmüş durumda.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı