Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD'de heyecan dorukta

  Hürriyet Haber
  12 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 12 Aralık 2000 - 00:01

  Bir türlü sonuçlanmayan ABD başkanlık seçimlerinde bütün gözler, Federal Yüksek Mahkeme'nin, Florida'da elle sayıma izin verip vermeyeceğine ilişkin kritik kararına çevrildi.

  Başkent Washington'da, kent meydanında geleneksel olarak kurulan Noel Ağacı'nın ışıklandırmasını yapan Başkan Bill Clinton, ''Mahkeme tarihi bir karar verecek ve bu kararla sonsuza dek yaşayacağız'' dedi.

  Kararını ne zaman açıklayacağı konusunda bilgi vermeyen Federal Yüksek Mahkeme, Florida'da elle sayıma izin vermezse, Cumhuriyetçi Parti'li George W. Bush'un başkanlığı hemen hemen kesinleşmiş olacak. Mahkeme, elle sayıma dönülmesi kararını verirse, Demokrat Parti'li Al Gore, önemli kazanım elde etmiş olacak, ancak yasal süreç iyice karışacak. Mahkemenin, yüksek bir ihtimalle kararını bugün açıklaması bekleniyor.

  Bu arada, Florida yerel kongresine, eyalette seçici delegeleri ataması için tanınan süre, yerel saatle bu gece yarısı sona eriyor. Yerel kongre, atamayı yapmazsa, Florida'nın oyları, ABD Başkanı'nı seçecek olan Seçiciler Kurulu'ndan dışlanabilir. Seçici Kurul, 18 Aralık'ta toplanacak.

  ELİMİZDE SICAK PATATES GİBİ

  Cumhuriyetçi Parti ağırlıklı Florida yerel kongresinin, daha önce eyalet seçim yetkilileri tarafından seçimin galibi ilan edilen Bush'a,eyaletin 25 seçici delegesini vermesi bekleniyor. Yerel Temsilciler Meclisi Başkanı Tom Feeney, içinde bulundukları zorluğu, ''Elimizde hem sıcak, hem de radyoaktif patates var'' sözleriyle anlattı.

  Yerel kongre, Federal Mahkeme'nin kararı bugün belli olmazsa, kendisine delegeleri atamak için tanınan süre bu gece yarısı dolmadan, atamalarıyapmayı planlıyor. Ancak kongre, atamadan önce Federal Mahkeme'den karar çıkması halinde, bu karara uygun hareket edeceğini de bildirdi.

  SİYAHLAR SOKAKLARA DÖKÜLEBİLİR
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı

    Bu arada, siyahları temsil eden önemli figürlerden Rahip Jesse Jackson, siyahların haklarının yendiğini savunarak, mahkemeden Bush lehine bir karar çıkarsa, sokaklara dökülecekleri ve Bush'u başkan olarak tanımayacakları tehdidinde bulundu. Jackson, Bush'un Florida Valisi ağabeyi Jeb Bush ile işbirliği içinde, Florida eyaletinde, polis zoruyla siyahları oy kullanmaktan alıkoyduğunu iddia etti.

    Jackson, George W. Bush'u, Yugoslavya'nın eski lideri Slobodan Miloseviç'e benzeterek, ''Eğer söz konusu ülke Yugoslavya olsaydı, Miloseviç'in bu koşullarda kazandığı seçimi geçerli saymazdık. Bir düşünün, Miloseviç, kardeşinin vali olduğu ve seçimi belirleyecek eyalette, kırık dökük oy sayma makinalarıyla kazansa biz bu seçimi onaylar mıydık? Çünkü bu seçim başkan kokardı'' diye konuştu.