Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD'de fast-food şirketlerine tazminatı engeleyen yasa geçti

  WASHINGTON (A.A)
  20 Ekim 2005 - 08:06Son Güncelleme : 20 Ekim 2005 - 08:06

  ABD Temsilciler Meclisi, Amerikan halkında aşırı şişmanlığa yol açtığı gerekçesiyle fast-food tipi yiyecek şirketlerine yüklü tazminat davası açılmasını engelleyen ve ”Cheeseburger Yasası” olarak adlandırılan tasarıyı kabul etti.

  Tasarı, Temsilciler Meclisi'nde 120'ye karşı 306 oyla kabul edildi. Benzer bir tasarı geçen yıl da Temsilciler Meclisi'nde kabul edilmiş, ancak Senato'da kabul edilmediği için yasalaşamamıştı. ABD'de bir tasarının kanunlaşabilmesi için kongrenin her iki kanadında da kabul edilmesi ve Başkan tarafından imzalanması gerekiyor.

  Tasarı, hem Beyaz Saray hem de önde gelen yiyecek sektörü temsilcileri tarafından destekleniyor. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, “Yiyecek üreticileri, pazarlamacıları, dağıtımcılar, reklamcılar ve satıcılar, ortaya çıkacak zarardan sorumlu tutulmamalıdır. Yiyeceği tüketen kişi aldığı kilodan ve obeziteden sorumludur” denildi.
  Tasarı yasalaştığında, ABD eyaletlerinde ve federal mahkemelerde, fast-food türü yiyecek ve gazlı içecek üreten, dağıtan, satanlara karşı toplu davalar açılamayacak.

  ABD'de obezite, büyük bir problem olarak görülüyor. Tasarının destekçileri, obezite sorununun, doktorlar, spor ve kişisel sorumluluk çerçevesinde çözülmesi gerektiğini, bunun mahkeme ve avukatları ilgilendirmediğini savunuyor.
  Tasarıyı eleştiren bazı Demokrat Partililer ise bu yönde bir tasarı çıkarmanın “gereksiz” olduğunu kaydediyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı