Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD'de esrarengiz kaza

  Hürriyet Haber
  14.10.2011 - 23:14 | Son Güncelleme: 15.10.2011 - 00:09

  Libya'nın firari lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Hanibal'ın eski hizmetçilerinden birinin ABD'de karıştığı trafik kazasında bir kişi öldü.

  ABD'deki İsviçre Büyükelçiliği'ne ait bir arazi aracını kullanan Kemal Murtada, geçen hafta meydana gelen kazada, 65 yaşındaki Trudith Rishikof adlı kişiye çarptı. Washington'daki Ulusal Hayvanat Bahçesi yakınlarındaki kazada Rishikof hayatını kaybetti.
  İsviçre'de yayınlanan Weltwoche adlı dergi, Murtada'nın 2008 yılında İsviçre'deki bir otelde Hanibal Kaddafi ve eşi tarafından dövülen iki hizmetçisinden biri olduğunu yazdı.
  Hizmetçilerin şikayeti üzerine Hanibal Kaddafi ve eşi Aline gözaltına alınmış ve iki ülke arasındaki ilişkiler gerilmişti. Kaddafi ve eşi gözaltına alındıktan iki gün sonra kefaletle serbest kalmışlardı. Buna rağmen Libya bazı diplomatlarını İsviçre'den geri çağırmış, İsviçre vatandaşlarına vize vermeyi durdurmuş ve iki İsviçreli işadamını gözaltına almıştı.
  Murtada'nın Washington'da neden bulunduğu bilinmiyor. Ancak, İsviçre Büyükelçiliği'nin bir sözcüsü, Murtada'nın elçiliğin bir çalışanı olduğunu söyledi. Sözcü, daha fazla ayrıntı vermedi.
  Kazanın 7 Ekim'de meydana geldiği bildirildi. Kaza sırasında Rishikof'un yaya geçidinde olduğu ve kaza raporuna göre geçiş hakkına sahip olduğu kaydedildi.
  Murtada hakkında bir suçlama bulunmadığı ancak olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği ifade edildi.
  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, bunun trajik bir kaza olduğunu ve polis tarafından da kaza olarak görüldüğünü açıkladı. Nuland, sürücü koltuğundaki Murtada'nın diplomatik dokunulmazlık nedeniyle korunduğunu tahmin etmediğini söyledi.
  Kaza raporunda Murtada'nın ev adresi ve aracın sahibi olarak olarak İsviçre Büyükelçiliği görünüyor.
  Libya ile İsviçre arasında 2008 yılında meydana gelen diplomatik gerilim, Hanibal Kaddafi ve karısı hakkındaki suçlamalar düşürülüp İsviçre gözaltı nedeniyle özür dileyince düzelmişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı