Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD'de El Nino Zirvesi

  Hürriyet Haber
  16 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ekim 1997 - 00:01

  Dünyayı bir yanda kasıp kavuran, diğer yanda sel sularına boğan iklim felaketi ‘‘El Nino’’, ABD'de masaya yatırıldı. Amerikalı uzmanlar, ABD Başkanı Al Gore liderliğinde bir araya gelerek Pasifik Okyanusu'nun sularını ısıtarak dünya iklimini altüst eden ‘‘El Nino’’yu dizginleyebilmek için çare aradılar.

  Toplantıda söz alan Al Gore, Perulu balıkçılar tarafından Noel öncesinde suları ısıttığı için ‘‘Çocuk İsa’’ (El Nino) diye anılan akıntının ‘arsızlaştığını’ söyledi. Al Gore, ‘‘El Nino’’nun sık sık Pasifik'teki yuvasından dil uzatarak, dünyayı altüst etmesini global ısınmaya bağladı.

  Bu zirvenin Ocak ayında ABD'ye ulaşması beklenen ‘‘El Nino’’nun yol açağı felaketleri en aza indirmek için yapıldığını belirten Al Gore, geçen hafta ABD Başkanı Bill Clinton'un da Beyaz Saray'da meteroloji uzmanlarından ABD'nin kapısını çalan ‘‘El Nino’’ hakkında bilgi aldığını kaydetti. ABD Başkanı Bill Clinton, Aralık ayında da Kyoto'da yapılacak global ısınmayla ilgili zirveye katılacak.

  Uzmanlara göre, Ocak ayından Mart ayına kadar ABD'ye misafir olacak ‘‘El Nino’’ şiddetli yağışları, sel felaketini beraberinde getirecek. 1982-83 yıllarındaki ‘‘El Nino’’ afetinin, ABD'ye 2 milyar dolar ve 160 can kaybına mal olduğunu söyleyen Senatör Barbara Boxer, bu defaki faturanın daha ağır olacağı görüşünde.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı