« Hürriyet.com.tr
MENÜ

ABD'de bir 'harika hakem’

ABD’nin ilk kadın Türk futbol hakemi Fatma Akkurt sahalarda fırtına gibi esiyor. Akkurt’un Türkiye’de başlayan hakemlik kariyeri ABD’de devam ediyor. Futbolcuların ’Harika Hakem’ olarak adlandırdığı Akkurt, bayan futbol takımlarının yanı sıra erkek futbol takımlarının da maçlarını yönetiyor.

DHA
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de son 2 yılı FIFA kokartlı olmak üzere 8 yıl hakemlik yapan Fatma Akkurt, görevini 4 yıldır ABD’de sürdürüyor. Yönettiği maçlarda oyuncuların yanı sıra taraftarların da şaşırdığını belirten Akkurt, "Eğer ilk 10 dakika iyi karar veriyorsam ve maçtaki pozisyonları kaçırmıyorsam ne kadar şaşırsalar da, onlar için erkek hakemden farkım kalmıyor" diyor. Akkurt, çoğu zaman futbolculardan övgü aldığını ve ’Maçın orta hakemi sizseniz ne mutlu bize’ gibi motive edici sözler duyduğunu da ifade ediyor.

DOKTORA İÇİN GİTTİ, KENDİSİNİ YEŞİL SAHALARDA BULDU

Doktora için ABD’ye giden Fatma Akkurt, yaptığı hakemlik başvurusunun kabul edilmesinin ardından ABD’deki ilk Türk hakem unvanını kazandı. Akkurt, nitelikli atlet olduğu için ABD hükümetinin kendisine vatandaşlık yolunu da açtığını belirtti.

ARKADAŞI TAVSİYE ETTİ HAKEM OLDU

Son olarak ABD’deki Türk futbol takımları arasında 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında New Jersey’de düzenlenen turnuvadaki maçlarda hakemlik yapan Fatma Akkurt, hakemlik mesleğine bir arkadaşının desteği üzerine başlamış. Aynı zamanda Türkiye’de disk atma dalında milli sporcu olan Akkurt, Marmara Üniversitesi’nde Beden Eğitimi ve Spor Yüksek-okulu’nu bitirdikten sonra, aynı yerde 1997 yılında yüksek lisans yaptı. 1986 yılında Zonguldak’ ta atletizme başladı. 1990 yılında Yıldız Gençler Disk Atma Türkiye Rekoru kırdı. 1991 ve 1993 yılları arasında Milli Takım’da ülkemizi uluslararası yarışmalarda temsil etti. Akkurt 1994 yılında başlayan hakemlik serüvenini ise şöyle özetliyor: "Futbolcu bir arkadaşım bana hakemlik kursu olduğunu ve başvurmamı söyledi. O zaman faal olarak görev yapan bayan hakemlerin olduğunu ve benim onlardan daha iyi yapabileceğim konusunda beni destekledi; ben de başladım. Kurslara katıldım ve geçtim. Hakem oldum. 1995’de İl Hakemliği’ne yükseldim. 1997 yılında Klasman hakemi oldum. 2000’de ise FIFA hakemliğine yükseldim."

Akkurt’un FIFA hakemi olarak yönettiği önemli karşılaşmalar arasında Macaristan-Çek Cumhuriyeti Avrupa bayanlar play-off maçı, Karayip Ligi-New York Erkekler ve Paraguay Ligi New York Erkekler Yarı Final maçları var.


Bunları da Beğenebilirsiniz