Gündem Haberleri

  ABD'de ayakta alkışlandı

  Hürriyet Haber
  30.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Viyolonist Tuncay Yılmaz, ABD'nin Charleston kentinde verdiği konserde büyük beğeni topladı.

  Sanat elçilerimizden viyolonist Tuncay Yılmaz, ABD'de orkestra eşliğinde ilk konserini South Carolina eyaletinin Charleston kentinde verdi.

  İsrail doğumlu konuk şef Yaacov Bergman yönetiminde West Virginia Senfoni Orkestra'sıyla Municipal Auditorium'da 3 bin izleyici karşısında başarılı bir performans sergileyen Türk viyolonisti Tuncay Yılmaz, konser sonunda ayakta alkışlandı.

  Mozart'ın 29. senfonisi, Henryk Wieniawski'nin Viyolonsel konçertosu ile, Carl Nielsen'in 4 numaralı senfonisinin yer aldığı repertauarı hakkında müzik eleştirmenleri, ‘‘bu genç sanatçının adından gözlerinizi ayırmamanız lazım. Vibratosu oldukça güçlü, tonu dolgun ve gizemli’’ diyerek övgü yağdırdılar. Tuncay Yılmaz, bu konserinde 300 bin dolar değerindeki ‘‘Guarneri’’ kemanıyla çaldı.

  Türkiye'de konservatuar bitirdikten sonra Alman hükümetinin verdiği bursla müzik çalışmalarını Avrupa'da sürdüren İzmir doğumlu Yılmaz, Spohr Viyolonsel Yarışması'nda en iyi Schumann yorumcusu ve Saarland Üniversitesi'nin, Mozart'ın 200'üncü yıldönümünde verdiği Mozart Onur Ödüllerini kazandı.

  Ünlü Carnegie Hall'un yanısıra, Avrupa, Amerika ve Avustralya'ya kadar çeşitli yerlerde konserler veren Tuncay Yılmaz, bir süre için Amerika'da kalacağını belirtti ve ‘‘bir plak şirketi için ilk solo CD'mi hazırlayacağım. Bu CD'de Elgar, Brahms ve Saygun'un eserleriyle, Brezilya'nın iki ünlü bestekarı Camargo Guarnieri ile Amaral Vieira'nın parçaları bulunacak’’ diye konuştu.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı