Dünya Haberleri

  ABD'de 70 milyar dolarlık intihar

  Hürriyet Haber
  27.01.2002 - 02:33 | Son Güncelleme:

  İflas ederek yatırımcıların 70 milyar dolarını batıran ABD'nin enerji devi Enron' un eski yönetim kurulu başkan yardımcısı Cliff Baxter, otomobilinde intihar etti.

  Taksas merkezli Enron şirketinin kilit isimlerinden Cliff Baxter'ın cesedi, Houston'ın banliyösü Sugar Land'de Mercedes marka otomobilinin içinde tabancayla başından vurulmuş olarak bulundu. Baxter'ın intihar notu bıraktığını belirten polis, içeriğini açıklamadı. 1991 yılında Enron'da çalışmaya başlayan ve genç yaşında başkan yardımcılığına yükselen Baxter, şirketin gizli faaliyetlerinin en yakın tanıklarından biri olarak biliniyordu.

  İfade verecekti

  Geçtiğimiz mayısta şirketten ayrılan ancak açılan soruşturma kapsamında önümüzdeki ay, Kongre'de ifade vermesi beklenen dolar milyoneri Baxter'ın, umutsuzluğa kapılarak intihar ettiği sanılıyor. Enerji alıp satan Enron'un, senatörlerin yüzde 40'ına, Temsilciler Meclisi'nin de yüzde 70'ine parasal yardım yaptığı biliniyor. Son üç yılda kárlarını şişiren Enron'un hisseleri, bir yıl içinde 82 dolardan 1 dolara düşmüştü. Enron batmadan önce, yöneticiler hisselerini satarak kendilerini kurtardılar. ABD Başkanı Bush, kendisine de yardım yapan Enron için ‘‘Kaynanamın parasını da batırdı’’ demişti.

  İntihar eden Cliff Baxter'ın (yanda) yakınları, Sugar Land'deki evlerinde olayı duyduklarında, acı içinde birbirlerine sarıldılar.

  Bu arada polis, Baxter’ların evinin önünde önlem aldı. Baxter, Mercedes marka otomobilinin içinde tabancayla başından vurulmuş olarak bulundu. Polis, Baxter'ın bir intihar notu da bıraktığını belirtti. Ancak mektupta ne yazdığı açıklanmadı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı