"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

ABD yüksek ateşi indirmek zorunda

ABD yönetimi, gece-gündüz çalışarak yaşanan krize dur diyecek, daha doğrusu yüksek ateşi düşürecek önlemleri bulmaya çalışıyor.

Başkan Bush herhalde göreve geldiğinden bu yana en zor günlerini yaşıyordur. Hem de görevi bırakmasına birkaç ay kala...

Temsilciler Meclisi’nde reddedilen 700 milyar dolarlık kurtarma paketinin yeni bir ambalajla tekrar gündeme getirilmesi söz konusu. Aslında bu paketin ilk halinin çıkmaması, Bush yönetimi kadar piyasalar açısından da şok bir gelişmeydi. Tarihinde görülmedik düşüşleri reddin ardından bir günde yaşayan piyasalar, yeni çözüm arayışlarına ilişkin söylentilerin çıkması üzerine yeniden yükseldi.

Özetle, kurtarma çözümü ortaya çıkmadıkça, bu gel-git’ler devam edecek, kelimenin tam anlamıyla dev dalgaları yaşamaya devam edeceğiz. İşte bu nedenle ABD yönetimi de ABD yasama organları da biran önce çözüm bulmak zorunda.

Bu gel-git’leri yüksek ve istikrasız ateşe benzetmek mümkün. Ateş bir gün içinde yüzde 35 ile 41 arasında oynayıp duruyor. Belki yüzde 39-40’la uzun süre devam edebilecek olan yüksek ateş, aynı zamanda bu kadar sık iniş çıkışlı yaşandığında, ölümcül olabiliyor. Ölümcüllüğü de hayatiyeti sağlayan organların gel-git’ler nedeniyle iflas etmesi tehlikesinden kaynaklanıyor.

İşte bu nedenle, yani ekonomi tümüyle çökmeden, ABD yönetimi bu yüksek ve istikrarsız ateşe çözüm bulmak zorunda. Belki Temsilciler Meclisi’nin bir kereliğine önüne gelen kurtarma paketini reddetme lüksü vardı ama artık böyle bir lüksü yok. Çünkü cumhuriyetçisi, demokratı herkes aynı gemide, çünkü yüksek ateş ABD vatandaşlarının tümünü, bunun da ötesinde tüm dünya haklarını vuracak.

İşte bu nedenle kurtarma paketi için yeni bir metin hazırlandı. Yeni paket içinde Temsilciler Meclisi’den onay alabilmek için, çeşitli iş kollarına vergi indirimi sağlanması, ferdi vergide vatandaşlara kolaylık getirilmesi ve federal mevduat sigorta limitinin artırılması gibi önlemler in yer aldığı belirtiliyor.

Yeni paket, siz bu satırları okuduğunuzda belki de Senato’dan geçmiş olacak. Bunun ardından Temsilciler Meclisi’nin hemen toplanması istenecek.

Yani önümüzdeki haftaya kadar ateşi söndürecek çözümün bulunmasına çalışılacak.

"PANİK YOK" DEYİP PANİKLETTİRİYORLAR

ABD’de önce yüksek ateş indirilip ardından, yüksek ateşe neden olan hastalık tümüyle masaya yatırılıp bakılacak. Hastalığın tekrarını önlemeye dönük önlemler o zaman alınacak.

Bu hastalığın bulaşıcı olup olmadığı konusunda ise fazla bir şüphe yok. Daha ateş devam ederken, hastalık başka ülkelere sıçradı bile. İlk sıçradığı ülkeler de, yine gelişmiş ülke statüsündeki Avrupa ülkeleri ve Japonya oldu.

Bu da hastalığın diğer ülkelere de, yani gelişmekte olan ülkeler, daha sonra da geri kalmış ülkelere yansıyacağının bir kanıtı. Onun için bu ülkelerin yapması gereken şey, hastalığı yakından takip edip, yüksek ateşe yakalanmadan bu hastalığı yenmenin yollarını aramak. Bunun için de bünyeyi güçlendirecek, hastalığı ucuz atlatmayı sağlayacak ilaç takviyesini şimdiden yapmaya başlamaktır.

Peki, AKP Hükümeti ne yapıyor derseniz; seyretmeye devam ediyor. Herhangi ek bir ilaç almadan, "paniğe gerek yok" diyerek kuru kuruya hastaya moral vermek yolunu seçiyor.

Bu umarsız tavır görüldüğü için de güven veremiyor. Bu hastalığı yenmenin, yüksek ateşe yakalanmayı önlemenin en önemli ilacı "yönetime olan güven" dir, o da sağlanamıyor.

Geçen yılın sonlarından beri, önlem alın, IMF’le anlaşmayı yenileyin güveni tazeleyin, mali disiplini bozmayın deniyor ama hiç birşey yapılmadı, hala da yapılmıyor...

Hiçbir şey yapılmadan, bakanlar çıkıp, "bize bir şey olmaz" dedikçe, Başbakan çıkıp "Krizi fırsat haline getiririz" diye konuştukça, piyasaların korkusu giderek artıyor...

Bayram tatili bizim piyasalar için şans oldu ama tatil sonrasına birikim oluşuyor.
X