Dünya Haberleri

  ABD: YPG'yi terör örgütü olarak görmüyoruz

  Nafiz ALBAYRAK (WASHINGTON) / DHA
  22.09.2015 - 09:07 | Son Güncelleme:

  ABD, PKK'nın Suriye kolu PYD'nin askeri kanadı YPG'yi terörist örgüt olarak görmediğini açıkladı.

  PYD BİZİM İÇİN PKK İLE EŞTİR'PYD BİZİM İÇİN PKK İLE EŞTİR"

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, “Türk hükümeti, YPG'yi terörist örgüt olarak görüyor. ABD yönetimi ise YPG'ye destek veriyor. Arada bu kadar keskin farklar varken Türkiye ile işbirliğini nasıl yönetiyorsunuz" sorusuna şöyle yanıt verdi:

  YPG böyle gösteriyor ABD vuruyorYPG böyle gösteriyor ABD vuruyor

  “Biz YPG'yi terörist örgüt olarak değerlendirmiyoruz. Suriye'de, IŞİD'e karşı mücadelede başarılarını da kanıtladılar. IŞİD karşıtı gruplarla ki bunlar başarılılar, başarılı da olabilirler, birlikte çalışmayı sürdüreceğiz. Ayrıca bunların hepsi de Kürt değil."

  TÜRKİYE'NİN KAYGILARINI ANLIYORUZ

  Kirby, Türk hükümetinin YPG'ye ilişkin endişelerini anladıklarını belirten Kirby, “Kendileri ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Türkiye'nin IŞİD ile mücadelede koalisyona verdiği desteği ve IŞİD'e karşı direk olarak verdiği mücadeleyi takdir ediyoruz” dedi.

  Amerikan Özel Kuvvetleri YPG ile çalışıyorAmerikan Özel Kuvvetleri YPG ile çalışıyor

  IŞİD'e karşı koalisyonun ortak amaçla bir araya geldiğini anlatan Kirby, “Ancak her konuda aynı fikirde olmak zorunda değilsiniz. Mücadelede nerede, ne zaman ve nasıl, elinizden ne geliyorsa onu yaparsınız. Biz de bu önemli mücadeleyi böyle yönetiyoruz” diye konuştu.

  Kirby, Suriye'de askeri yığınak yapmayı sürdürmekte olan Rusya'nın bu tavrından endişe duyduklarını, Rusya'nın IŞİD ile mücadele için yığınak yaptığını söylemesine karşın bunun ne kadar gerçeği yansıttığını bilmediklerini de söyledi.

  Türkiye ile ABD arasında YGP karmaşasıTürkiye ile ABD arasında YGP karmaşası

  Etiketler: pkk , terör örgütü

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı