Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD yönetiminden Erdoğan'a büyük jest

  Zeynep GÜRCANLI
  07 Aralık 2009 - 13:33Son Güncelleme : 07 Aralık 2009 - 13:42

  WASHINGTON - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington gezini Türk kamuoyu çok önemsiyor. Bu durum, geziye katılan bürokratların ve izleyen gazetecilerin sayısından, gazete ve televizyonlarda gezinin yer alış biçiminden zaten belli.

  Ancak, Türk Başbakanlarının ABD’ye yaptıkları daha önceki gezilerin aksine, bu kez Amerikan yönetimi de geziyi çok önemsiyor. 

  Bunun göstergesi ise, ABD Başkanı Barack Obama’nın basınla da paylaşılan günlük programı. Programa göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la Beyaz Saray oval ofiste yapılacak olan görüşmeye, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden de katılacak.

  ÖZAL'DAN BERİ İLK
  ABD Başkanı ve Başkan Yardımcısının da dahil olduğu böyle bir görüşme, Türk-Amerikan ilişkilerinin en parlak dönemi olarak gösterilen 80'li yılların ortasında gerçekleşmişti.

   

  Dönemin Başbakanı Turgut Özal, ABD Başkanı Ronald Reagan ve yardımcısı Baba Bush ile üçlü bir görüşme yapmıştı.

   

  Özal'dan sonraki Türk Başbakanları Washington’a geldiklerinde, ABD Başkanı dışında yardımcısı ile de görüşmüşlerdi. Ancak o dönemlerde randevular farklı zamanlarda verilmişti.

   

  Böylece, Özal döneminden beri ilk kez, Başbakan Erdoğan için, hem Başkan, hem de Başkan Yardımcısı ile birlikte bir görüşme koyulmuş durumda.

   

  ERDOĞAN’DAN SONRA AFGANİSTAN’DAKİ AMERİKALI KOMUTAN

  Obama’nın programındaki bir başka ilginç ayrıntı ise, Erdoğan’la ikili görüşme ve öğle yemeğinden hemen sonraki buluşması;

   

  ABD Başkanı, yine beraberinde Başkan Yardımcısı Joe Biden’la birlikte, Erdoğan’dan hemen sonra Afganistan’da hem Amerikan kuvvetlerinin, hem de NATO kuvvetlerinin komutanlığını yapan Amerikalı General Stanley McChristal ile bir araya gelecek. Bu görüşmeye ABD’nin Afganistan’daki Büyükelçisi Karl Eikenberry de katılacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı