ABD’yle buluşmada her yer asker olurdu artık normalleştik

Tolga TANIŞ-WASHINGTON
28.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, “Eskiden Amerika-Türkiye arasında herhangi bir toplantı olduğunda ortalık askerden veya savunma sanayiinden geçilmezdi, şimdi Türkiye tarafında değil ama Amerika tarafında o değişim yavaş yavaş yaşanıyor. Türkiye’yi daha doğru anlamaya başlıyorlar” dedi.

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner, beraberindeki heyetle görüşmeler yapmak üzere bulunduğu Washington’da ABD Kongresi’nin Rayburn binasında basın toplantısı düzenledi. Boyner, Dışişleri ve Beyaz Saray’daki görüşmelerinin ardından geçen yıl haziran ayında yaptığı ziyarete kıyasla olumlu yönde değişim gördüğünü belirterek, “Şimdi çok büyük bir fark gördüm, hem Türkiye’nin çevresinde olan gelişmeler hem de ABD’nin özellikle Ortadoğu’dan yavaş yavaş çekilme kararının bunda etkili olduğunu düşünüyorum. İlk defa ziyaretimizin ekonomik ve ticari boyutu geçmişteki ziyaretlere göre de daha dengeli. Böyle bir yapısal değişiklik var” dedi. Boyner, iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin geldiği noktayı da şöyle değerlendirdi: “ABD-Türkiye ilişkileri daha normalleşti diye düşünüyorum. Eskiden Amerika-Türkiye arasında herhangi bir toplantı olduğunda ortalık askerden, savunma sanayinden geçilmezdi, şimdi Türkiye tarafında değil ama Amerika tarafında o değişim yavaş yavaş yaşanıyor. Türkiye’yi doğru anlamaya başlıyorlar.”

En geniş işbirliği

Boyner, iki ülke arasında iş ilişkisini kuvvetlendirmek için oluşturulan TÜSİAD ve Amerikan Ticaret Odası arasındaki ilişkinin de, daha önce bu çapta hiç olmadığını söyledi. Boyner, iş anlaşmalarını etkileyen iki ülkedeki yasal düzenlemeler konusunda ortak bir rapor çalışması başlattıklarını vurgulayarak, “Bu ortak çalışmada eyalet bazına inmek mümkün olacak” dedi. Boyner, geçen yıl toplam 14 milyar dolar olarak gerçekleşen ve yaklaşık üçte ikisi ABD’nin Türkiye yaptığı ihracata dayalı ticaret hacmindeki dengesizliğin nasıl aşılacağını şöyle anlattı: “Onlar bu ilişkiye ihracat olarak bakıyor biz de öyle. Türkiye’nin yatırım ortamını düzeltmesi ve Amerikan şirketlerini Türkiye’ye çekebilmesi önemli.”

Anayasa konuşmaya başlarken, 24 şehit yenilir yutulur değil

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, gündemdeki bazı konularla ilgili görüşlerini şöyle özetledi:

PKK VE KÜRT MESELESİ: Türkiye hem kendi demokrasisindeki sorunlarını çözmek hem de karakollardaki askerlerini korumak zorunda. Güvenlik politikası ihtiyacı arttığı ölçüde demokratikleşme ve siyasetle sorunları çözme ihtiyacının da ihmal edilmemesi lazım. O dengeyi tutturamadığımız için 30 yıldır aynı problemle baş başayız.
YENİ ANAYASA: Anayasanın konuşulmaya başlandığı gün Türkiye’nin 24 şehit vermesi çok kolay yenilir yutulur bir şey değil. Yeni anayasa konusunda iyimser olmak istiyorum. Anayasayla çözmemiz gereken sorunları çözemezsek Türkiye’nin önü tıkanır.
İSRAİL’İN DEPREM YARDIMI: Hükümetler kavga edebilirler ama halklar arasında olmaması lazım. İlişkilerin yumuşaması açısından da iyi bir gelişme.
GÜMRÜK BİRLİĞİ: Serbest ticaret anlaşmalarında dezavantajlı konuma düştüğümüzü görüyoruz. Gümrük AB serbest ticaret anlaşmaları yaptığı zaman masada oturmuyoruz. Şikâyet ettiğimiz bu.

TÜSİAD, ABD-Türkiye Forumu kuruluyor

ÜMİT Boyner, Washington ziyareti sırasında Brookings Enstitüsü ile “TÜSİAD ABD-Türkiye Forumu” kurulması için de bir anlaşma imzaladı. Türkiye konusunda araştırmalar yapacak forumun yıllık 500 bin dolar olan bütçesinin 350 bin dolarlık kısmı TÜSİAD tarafından karşılanacak. Forum’da görev alacak araştırmacılar ortaklaşa belirlenecek.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı