ABD ve vergiden kaçan birleşti, 1.5 milyar dolar Hazine’ye aktı

Hayri ÇETİNKAYA
06.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD Merkez Bankası FED’in faize fren sinyali, vergi avantajı, uluslararası piyasalarda likidite bolluğu yaşanması ve bu paranın gidecek fazla yeri olmaması, Türkiye’ye yaradı. Hazine’nin 30 yıl vadeli tahvil ihalesine Avrupalı ve ABD’li yatırımcılardan 6 milyar dolara yakın talep geldi. Hazine satışı, 1.5 milyar dolarla sınırladı.

HAZİNE, 2006’nın borçlanma programı çerçevesinde Deutsche Bank ve Citigroup’a verdiği yetki çerçevesinde yılın ilk Euro tahvil ihalesinde başarılı bir satış yaptı. Yaklaşık 6 milyar dolarlık toplam teklifin geldiği 30 yıllık dolar cinsi tahvil ihalesinde, yüzde 7.125 getiriyle 1.5 milyar dolarlık satış gerçekleştirildi. Tahvilin kupon faizi yüzde 6.875 olurken, fiyat 96.890 ya da ABD Hazine tahvilinin 258 baz puan üzerinde oldu.

2036 İLE EN UZUN VADE: Hazine’den tahvil satışı ile ilgili açıklamasında, satışa ilişkin tutarın 17 Ocak Salı günü hesaplara gireceği belirtilerek, şöyle denildi: "Söz konusu tahvil ihracı ile 2036 vadesi ile mevcut tahvillerin arasındaki en uzun vadeye ve bugüne kadar ihraç edilen dolar cinsinden tahviller arasındaki en düşük kupon oranı olan yüzde 6.875 ile ulaşılmıştır."

YÜZDE 37’Sİ ABD’Lİ FONLARIN: Bu yılın dış borçlanma programı kapsamında, yılın ilk tahvil ihracının yapıldığı anımsatılan açıklamaya göre, tahvile 18 ülkeden, ihraç tutarının 4 katı talep geldi. Tahvilin yaklaşık yüzde 37’si ABD, yüzde 34’ü Türkiye ve yüzde 29’u Avrupa’daki yatırımcılara satıldı. Açıklamada, tahvilin 210 yatırımcıya satıldığı, bu yatırımcılar arasında dünyanın önde gelen kurumsal yatırımcılarının önemli bir paya sahip olduğu vurgulandı.

30 YILLIK 3’ÜNCÜ SATIŞ: Açıklamada ayrıca, Türkiye’nin bu satışla üçüncü kez yurtdışında 30 yıl vadeli tahvil ihracında bulunduğu belirtilerek, şöyle denildi: "Dün (önceki gün) ihraç edilen tahvilin maliyetinde ve risk priminde elde edilen başarı, ülkemiz ekonomisinde son yıllarda kaydedilen olumlu gelişmelerin bir sonucudur."

CITIGROUP DA MEMNUN Hazine’nin satış için yetki verdiği Citigroup’un Londra ofisinde, Doğu Avrupa borç piyasalarından sorumlu direktörü Ahmet Bekçe, satışa önceki gün sabah saatlerinde başladıklarını ve aynı gün akşam saat 22.00’de tamamladıklarını söyledi. Gelen yüksek talebin ve satış miktarının çok sevindirici olduğunu belirten Bekçe, "Türkiye ilgi devam ediyor. Halen, yurtdışı piyasalarda gözde durumda" dedi.

’Yatırım yapılabilir ülke’ dediler tahvilleri kapıştılar

OTUZ
yıllık Türk tahvillerine artan uluslararası piyasalardan gelen yoğun talep, ABD Merkez Bankası FED’in, bundan sonra pek faiz artırmayacağı sinyali vermesine, uluslararası piyasalarda likidite bolluğu yaşanmasına ve bu fazla paranın yatırım yapacak fazla yerinin olmamasına bağlanıyor. Ayrıca tahvillerin vergiye tabi olmaması da piyasadaki serseri paranın "artık yatırım yapılabilir" ülke olarak görmeye başladığı Türkiye’ye ve Türk tahvillerine talebi körükleyen bir gelişme olduğu belirtiliyor.

İSTİKRARLI ÜLKEYE TERFİ: Avrupalı ve özellikle bugüne kadar Arjantin ve Brezilya başta olmak üzere Latin Amerika’ya akan ABD’li büyük yatırımcı ve fonların, 30 yıllık Türk bonolarına deyim yerindeyse hücum etmesi, Türkiye’nin de istikrarlı ve yatırım yapılabilir ülke katogorisine alındığının bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. Yabancı yatırımcılarla çalışan uluslararası yatırım bankasının üst düzey yetkilisi, ABD’li yatırımcı ve büyük fonların, geçen yıl sonuna kadar gelişmekte olan ülkeler arasında Türkiye’ye yatırımı, riskli ülke katogorisinde değerlendirdiğine dikkat çekiyor. Aynı yetkili, son tahvil ihalesinde ABD’den gelen büyük talebin bu açıdan da önemli olduğunu belirtiyor.

ALTERNATİF ARAYIŞI: Piyasadaki pararnın çok fazla alternatifi bulunmadığını belirten Ak Yatırım Genel Müdürü Berrin Önder de, bu yüzden Türk yatırımcıların paralarını vergiden muaf olan Euro tahvillere yatırmayı tercih ettiğine dikkat çekti. Önder, yabancıların da "FED faiz artırmayacağım" deyince Türk tahvillerine saldırdığına belirtti.

Borsa 42 bin puana dayandı

HİSSE
değişimlerinin yaşandığı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) dün sıkışık hareket ettikten sonra gün sonunda yüzde 0.87 artışla 41.722 puana yükseldi ve yeni rekorundan kapandı. ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırım sürecinde sona yaklaşıldığının sinyallerini vermesiyle gelişmekte olan ülke piyasalarında görülen yükselişlere paralel orsada endeks önceki gün de rekor kırmıştı. Analistler bir kaç gündür hızlı yükselişin ardından dün hem kár realizasyonları hem de hisse değişimlerinin yaşandığına dikkat çektiler.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı