Gündem Haberleri

  ABD ve Türkiye'den İslami cihada karşı kalkındırma fonu

  Razi CANİKLİGİL/NEW YORK
  27.09.2013 - 10:04 | Son Güncelleme:

  ABD ve Türkiye, İslami teröre karşı mücadele için 200 milyon dolarlık bir fon oluşturacaklar.

  New York'ta bulunan Waldorf Astoria otelinde bugün yapılacak olan Küresel Terörle Mücadele Forumu’nda (Global Counterterrorism Forum - GCTF) ABD ve Türkiye’nin özellikle Somali, Yemen ve Pakistan gibi ülkelerdeki cihatçıların kadrolaşmasını engellemek ve aşırı şiddete karşı mücadele etmek için 200 milyon dolarlık bir fon oluşturacakları belirtildi.

  Eşbaşkanlığını ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yapacağı terörle mücadele fonu, hedef bölgelerdeki güvenilir yerel organizasyonlarla ortak hareket ederek, terörist grupların hedefinde olan kişilerin ve grupların takip edilmesi, tespit edilen yerel projelere destekte bulunma, izleme ve kalkındırma amacını taşıyacak.

  Yetkililer oluşturulacak fonun 2014’ün ortalarında hazır hale gelmesini bekliyor.

  AIDS, sıtma ve tüberkülozla savaşan diğer küresel fonlar temel alınarak oluşturulacak olan fon, Küresel Terörle Mücadele Forumu sırasında John Kerry ve Ahmet Davutoğlu tarafından duyurulacak.

  ABD’nin ilk etapta yapacağı 2 ya da 3 milyon dolarlık bağışıyla yola çıkacak olan fona Türkiye dışında Avrupa Birliği, Kanada, Katar, Danimarka ve İngiltere’den bağış yapılacak. Ülkelerin yanı sıra özel kaynaklardan da yardım kabul edilecek.

  ABD’li yetkililer 200 milyon doların 10 yıllık bir dönemde toplanmasını beklediklerini açıkladı.

  Etiketler: İslami Cihad , ortak fon
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı