Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD ve Rusya'dan virüs kardeşliği

  Hürriyet Planet
  26 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 25 Mayıs 2011 - 16:58

  Siyasette genelde farklı kamplarda yer alan ABD ve Rusya, Dünya Sağlık Örgütü'nde (DSÖ) yıllardır tartışılan çiçek hastalığı virüsünün imha edilmesi tartışmasında işbirliği içinde. Stoklara sahip iki ülke, İran öncülüğündeki muhalefete rağmen biyolojik silah olasılığına karşı virüsün yok edilmesine karşı çıkıyor.

  DSÖ'de, milyonlarca kişinin ölümüne neden olan çiçek hastalığına sebep olan canlı virüs stoklarının imhası konusundaki karar, 2014'e ertelendi.
         
  DSÖ'de bugüne kadar en uzun süredir tartışılan konu, ilk kez 1986'da gündeme getirilmişti.

  BİYOLOJİK SİLAH TEHLİKESİ

  DSÖ'nün bu hafta Cenevre'deki yıllık toplantısında, ABD ve Rusya ile bu iki ülkeyi destekleyen ülkeler stokların korunmasını isterken, İran ile gelişmekte olan çok sayıda ülke virüsün hemen imha edilmesini istiyor.

  Son variola virüsü stoklarının imha edilmesi, bazı ülkeler tarafından hastalığın ortadan kalkmasında son safha olarak görülüyor.
         
  20. yüzyılda 300 milyondan fazla insanın çiçek hastalığından öldüğü tahmin ediliyor.
   
  İngiliz doktor Edward Jenner 1796’da çiçek hastalığına karşı aşı bulmuş, DSÖ de 1979’da hastalığın dünyadan tamamen silindiğini açıklamıştı. 

  Son stokları elinde bulunduran ABD ve Rusya, terörist grupların virüse sahip olabileceğini ve bu nedenle yeni aşı üretilebilmesi için stokların saklanması gerektiğini savunuyor.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı