Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD ve İsrail’den aynı açıklama: ‘Gazze tapesi doğru değil’

  Hürriyet Haber
  01 Ağustos 2014 - 01:09Son Güncelleme : 01 Ağustos 2014 - 01:47

  ABD Başkanı Barack Obama ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında geçtiği öne sürülerek yayınlanan konuşma kaydı için her iki taraftan da yalanlama geldi. Taraflar Obama’nın “Ben Türkiye’ye güveniyorum” dediği öne sürülen tapeyi aynı ifadelerle reddetti.

  ABD merkezli Politico gazetesinin “Obama-Netanyahu tapesi sahte” başlığıyla ABD’li ve İsrailli yetkililere dayandırarak verdiği haberinde, kaydın tamamen bir kurgu ürünü olduğu belirtiliyor. Washington yönetiminin Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC), ABD’nin İsrail Büyükelçisi Dan Shapiro ve Tel Aviv yönetimi birimlerince, söz konusu konuşmaların doğru olmadığını içeren tweet’ler paylaşıldı. NSC tarafından geçilen iki parçalı açıklamada, “ABD Başkanı ve Netanyahu arasındaki sözde konuşma raporlarını gördük; hiçbiri gerçeklik taşımıyor. Birilerinin İsrail basınına ABD Başkanı ve Netanyahu arasındaki sözde bir konuşmayı kurgulayarak servis etmesi şok edici” denildi. Netanyahu’nun Başbakanlık ofisine ait resmi sayfadan da aynı açıklama geçildi. Konuşma kaydı, İsrail’in saygın haber kanalı Kanal 1 tarafından yayınlanmıştı. Muhabir Oren Nahari, tapenin kendisine ABD’li bir üst düzey yetkili tarafından sağlandığını söylemişti.

  TÜRKİYE’YE GÜVENİRİM

  Kayıtta, Obama’nın “İsrail’in derhal saldırılara son vermesini ve tek taraflı ateşkes ilan etmesini istiyorum” talebine karşılık, Netanyahu, ateşkes yapsa bile Hamas’ın saldırılara son vermeyeceğine inandığını söylüyordu. Obama, ‘ateşkes plânının devreye girmesi hâlinde Türkiye ve Katar’ın 2012 ateşkesi ekseninde Hamas’la ikna görüşmelerine başlayacağını’ vaadediyor; Netanyahu ise ‘her iki ülkenin de Hamas’ın en büyük destekçileri olduğunu’ söyleyerek adil arabulucuk yapacaklarına inanmadığını’ belirtiyordu. Obama’nın “Türkiye ve Katar’a güveniyorum” ısrarına rağmen, Netanyahu, Hamas’ın tünellerden saldırısının son bulmayacağına inandığı için bu talebi reddettiğini söylüyordu. Gergin konuşmada Obama’nın müttefik olmalarına rağmen dostane görünmeyen ifadeleri dikkat çekiyordu.

  MUHABİR: TAPENİN ARKASINDAYIM

  Kaydı yayınlayan Kanal 1 televizyonunun diplomasi muhabiri Ayala Hasson, muhabir Oren Nahari adına Twitter sayfasından açıklama yaptı. Twitter hesabı olmayan Nahari’nin ‘ABD’li bir yetkilinin kaynaklık etmesiyle yaptığı haberin arkasında olduğunu ve yayınladığı kayıttaki sözlerin, oldukça uzun bir konuşmadan alıntılanmış sözler olduğunu’ söylediğini aktardı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı