Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD ve İngiltere'den Pakistan'a yardım

  Hürriyet Haber
  22.10.2005 - 15:32 | Son Güncelleme: 22.10.2005 - 15:32

  ABD ve İngiltere, 8 Ekim'de şiddetli depremle sarsılan Pakistan'a deprem yardımı yapmayı sürdürüyor.

  Amerikan ordusu, Himalayalar'da Keşmir bölgesindeki depremzedelere yardım için bugün Pakistan'a bir seyyar sahra hastanesi gönderdi. ABD'nin Almanya'daki Ramstein hava üssünden Keşmir'in başkenti Muzafferabad kentine gönderdiği seyyar askeri ameliyat hastanesinin 44 yataklı olduğu ve bu hastanede günde 20 ameliyat yapıldığı belirtildi.
  Seyyar sahra hastanesi ve 100 kadar kişilik personelin Boeing 757 tipi uçakla Pakistan'ın başkenti İslamabad dışındaki askeri hava üssüne gittiği, daha önce de hastanede görev yapacak personelle birlikte jeneratörler ve buzdolaplarının da arasında bulunduğu teçhizat gönderildiği kaydedildi.

  ABD, Pakistan'a 50 milyon dolar maddi yardım sözü vermiş ve 17 helikopter göndermişti. ABD'ye ait 20 helikopterin ise gelecek hafta Pakistan'da olması bekleniyor.

  Bu arada İngiltere, Pakistan'a göndermeyi kararlaştırdığı üç Chinook helikopterinden ilkini bugün gönderdi. İngiltere'nin 54 kişi veya 10 ton yük taşıyabilen Chinook helikopterlerinden ikisini de yarın Pakistan'a göndereceği bildirildi.

  İngiltere Savunma Bakanı John Reid, helikopterlerin depremzedelere yardım malzemesi taşınmasında kullanılacağını söyledi. 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı