Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD ve İngiltere uçuşlarına ek güvenlik

  İstabul / A.A.
  11 Ağustos 2006 - 18:21Son Güncelleme : 11 Ağustos 2006 - 18:21

  Atatürk Havalimanından sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Vedat Müftüoğlu, dün akşam itibariyle ABD ve İngiltere'ye yapılacak uçuşlarda, ek güvenlik önlemleri alındığını bildirdi.

  Atatürk Havalimanında gazetecilere konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Müftüoğlu, İngiltere'de olası terör olayının önlenmesinin ardından, hem bu ülkeye, hem de ABD'ye yapılacak uçuşlarda ilave güvenlik önlemlerinin alınmasının talep edildiğini söyledi. Müftüoğlu, şöyle devam etti:

  “İngiliz ve ABD sivil havacılık otoritelerinin talepleri doğrultusunda, dün akşam itibariyle ABD ve İngiltere'ye yapılacak uçuşlarda ek güvenlik önlemleri alındı. Bundan böyle ABD'ye yapılacak uçuşlarda, kabine yolcu beraberinde hiç bir elektronik eşya, el bagajı, sıvı parfüm, alkol, su ve jöle gibi maddeler alınmayacak. Dün akşamdan itibaren bu tür malzemelerin uçağın bagajına verilmesine dair tedbirleri, bu ülkelere uçacak havayolu şirketlerine ilettik. Emniyet ve özel güvenlik birimlerimiz bununla ilgili uygulamayı başlattı. Bundan böyle ABD'ye yapılacak uçuşlarda bütün yolcular, ayakkabılarını çıkararak, güvenlik kontrolünden geçecek. Sadece özürlü ve yaşlı yolcular, bomba-patlayıcı tespit cihazıyla yapılacak kontrolden sonra ayakkabılarıyla alınacak. Diğer yolcuların tümünün x-ray cihazından geçirilmesi talep edildi. Pasaport, cüzdan ve biletin dışında yolcular uçağa binerken yanlarına herhangi bir şey almayacak, eşyalarının tümü bagaja konulacak.”

  Londra'ya yapılan seferlerde ise el bagajlarının sıkı aramadan sonra kabine alındığını kaydeden Müftüoğlu, işlemler yapılırken görevlilerin bu şekilde talimatlandırıldığını, aksi takdirde yolcuların gittikleri ülkeye kabul edilmeme riski bulunduğunu söyledi.

  Yolcuların mağdur olmaması için uçuş saatinden daha önce havalimanına gelmeleri ve bu yeni uygulama doğrultusunda davranmalarını isteyen Müftüoğlu, son olaylar nedeniyle daha başka ek tedbirlerin alınabileceğini ancak henüz kendilerine intikal eden başka bir tedbir bulunmadığını ifade etti.

  Müftüoğlu, “Bu uygulama sürekli hale gelecek gibi görünüyor. Vatandaşlar özellikle İngiltere, ABD ve İsrail'e yapılacak uçuşlarda kendilerine verilen normal saatten, yarım saat önce havalimanına varırlarsa, işlemlerinde sıkıntı yaşamamış olurlar. Aksi takdirde yeni bir uygulama olduğu için kargaşayla karşılaşabilirler” diye konuştu.

  Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün, İngiliz ve Amerikan otoriteleriyle görüşmelerini devam ettirdiklerini de kaydeden Müftüoğlu, gelecek talimatlar doğrultusunda başka tedbirlerin de alınabileceğini anlattı.

  “UÇUŞLAR NORMALE DÖNDÜ”

  Bu sabah itibariyle uçuşların normale döndüğünü, İngiltere ve ABD'ye giden uçakların zamanında havalandığını belirten Müftüoğlu, yalnızca dün İngiltere'deki bütün havalimanlarının kapatılması nedeniyle, THY'ye ait bir uçağın gecikmeli iniş yapabildiğini, kalkan bir uçağın da yine gecikmeli Türkiye'ye gelebildiğini dile getirdi. Ayrıca, THY ve British Airways'in iki seferini iptal etmek zorunda kaldığını dile getirdi.

  Bu tedbirlerin sadece Türkiye için olmadığını, bütün dünyaya deklare edildiğini belirten Vedat Müftüoğlu, uluslararası anlaşmalar gereği başka ülkelerden de gelen bu tür taleplerin değerlendirileceğini ve uygun görülenlerin uygulamaya konulacağını sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı