Gündem Haberleri

  ABD ve AB'nin Çin şikayeti gerginlik yaratıyor

  Bloomberg
  06.11.2009 - 16:43 | Son Güncelleme:

  Bloomberg’de yayımlanan analizde, Çin’in ham maddeler üzerindeki kısıtlamaları, küresel rekabete zarar verirken ABD ve AB’nin, Çin’i Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) şikayet etmesinin gerginliği artırdığı vurgulandı.

  “U.S., EU Seek Trade Probe of China Raw-Material Curbs” başlığı ile yayımlanan haber analizde, ABD ve Avrupa Birliği’nin DTÖ’den Çin’in metal ve kimyasal endüstrisinde kullanılan ham maddelerin ihracatı için koyduğu yeni gümrük vergilerini incelemesini istediği belirtildi.

  Yazıda, ABD ve Avrupa Birliği’nin Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, Çin’in getirdiği yeni vergilerle, kola, boksit ve manganez gibi ABD’li ve Avrupalı üreticiler için kritik önem taşıyan hammaddelerin ihracatını zorlaştırdığını dile getirdiklerinin altı çizilirken, vergilerin aynı zamanda bu ürünleri Çin’de ucuz ve uygun kıldığına da değinildi.

  Büyük Buhran’dan sonra gerçekleşen en kötü ekonomik krizden sonra dünya ile Çin arasında yaşanan ticaret gerilimlerinin arttığına dikkat çekilen yazıda DTÖ’nün bu yıl emtia ticaretinde yüzde 10’luk bir düşüş beklediği belirtildi. Yazıda görüşlerine başvurulan DTÖ Başkanı Pascal Lamy, 3 Kasım’da yaptığı açıklamada, ülkeler yerel istihdamı korumaya devam ettikçe, korumacılık tehlikesinin önümüzdeki iki yıl daha devam edebileceğini söyledi.
   
  Analizde, görüşlerine yer verilen Çin Ticaret Bakanlığı konu hakkında, “Ham madde ihracatına getirilen bu sınırlamanın tek amacı çevreyi korumak ve kaynakların etkin bir şekilde kullanıldığını kanıtlamaktadır” yorumunu yaptığı ve Çin’in bu sorunu Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarına göre çözeceği belirtildi.

  ÇİN, DTÖ KURALLARINI ÇİĞNİYOR
  ABD’nin DTÖ’nün genelde vergiler, gümrük vergileri ve ücretlerden ziyade ihracata kısıtlamaların getirilmesini yasakladığına dikkat çekilen analiz haberde, 2001 Aralık’ında DTÖ’ye katılan Çin’in yalnızca 84 ürünü ihracat dışında bıraktığı ancak ABD ve AB ülkelerinin hedefindeki maddelerin önceden belirlenen bu ürünler içinde yer almadığı belirtildi.

  KORUMACILIĞIN ÖNÜNE GEÇMEK
  Haber analizde aynı zamanda, ABD’li ve Çinli yetkililerin, korumacılığın önüne geçmek için geçtiğimiz ay Hangzhou’daki ticari görüşmelerini tamamladıkları ve bu hareketle iki ülke ekonomi arasındaki sorunları çözme çabasının altını çizdiklerine dikkat çekildi. Analizde aynı zamanda, bu ay Çin’i ziyaret edecek olan ABD Başkanı Barack Obama’nın Eylül’de Çin malı otomobil tekerleklerine vergiler getirdiğine ve Çin’in bu hareketten sonra ABD’yi Dünya Ticaret Örgütü’ne şikayet ettiğine de değinildi.

  DÜNYA GENELİNDE FİYATLAR YÜKSELİYOR
  Yazıda görüşlerine başvurulan Avrupa Birliği Ticaret Komiseri Catherine Ashton konu hakkında şu yorumu yaptı: “Çin’in ham maddeler üzerindeki kısıtlamaları, küresel rekabete zarar veriyor ve dünya genelinde ham madde fiyatlarının yükselmesine neden oluyor ve şirketlerin hâlihazırda sıkıntılı olan ekonomide daha fazla zorlanmasına neden oluyor.”
   
  Yazının sonunda, dünyanın en büyük ham madde tüketicisi olan Çin’in Avrupa Birliği’nin iki numaralı ticaret partneri olduğuna dikkat çekilirken, Çin’in 2007’de ABD’nin en büyük ithalat kaynağı olmada Kanada’yı geride bıraktığı belirtildi. Çin ile AB arasındaki ticaret hacminin 484 milyar doların üzerine çıktığına dikkat çekilirken, ABD ile Çin arasındaki ticaret hacminin geçtiğimiz yıl 408 milyar dolara çıktığı belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı