Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD vatandaşı Şeyh'in gözaltına alınması tepki yarattı

  Hürriyet Haber
  05 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 05 Temmuz 2001 - 00:01


  İzmir'de izinsiz dua toplantısı yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan "Şeyh Abdulkerim Fuat" lakaplı ABD vatandaşı Aydoğan Fuat'ın yargılanacak olması ABD'de tepki yarattı.

  New York Times gazetesi, "New York'lu Şeyh, dua toplantısı nedeniyle Türkiye'de yargılanacak" başlıklı haberinde, Amerikan vatandaşı Şeyh Fuat'ın laik hükümete hakaret ettiği gerekçesiyle yargıç önüne çıkacağını bildirdi.

  Şeyh Fuat'ın suçlu bulunması durumunda üç yıl hapis cezasına çarptırılacağının vurgulandığı haberde, "Şeyh Fuat, dinsel pratiklerin son derece kısıtlandığı, yüzde 99'u müslüman olan Türkiye'de, yılın iki ayını öğrencilere din eğitimi vererek geçiriyor. Örneğin, kamu kuruluşlarında ve üniversitelerde başörtüsü takmak yasak" ifadesine yer verildi.

  Şeyh Fuat'ın asistanı Meryem Brawley ile telefonda yapılan röportaja da yer verilen haberde, Brawley'in Şeyh Fuat'ın daha önce de polis tarafından sorgulanıp kötü muameleye maruz kaldığını, ancak daha önce hiç tutuklanmadığını söylediği kaydedildi.

  Toplantıya katılan bir kadının gizli kamerayla Şeyh'in konuşmasını kaydederek, polise verdiği belirtilen haberde, Şeyh Fuat'ın "Devlet ne istiyor? Laiklik istiyor. Laiklik dinsizlik demektir. Burayı cennete çevirmeye geldim" dediğine dikkat çekildi.

  Türkiye'de laik hükümetin eleştirilmesinin yasa dışı olduğu iddia edilen haberde, Türkiye'nin insan hakları örgütleri ile üyesi olmaya çalıştığı Avrupa Birliği tarafından eleştirildiğine işaret edildi.

  ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ DEVREDE

  ABD vatandaşı Aydoğan Fuat için ABD Büyükelçiliği de devreye girdi. Büyükelçilik sözcüsü, "Konuyu izliyoruz çünkü kendisi ABD vatandaşıdır" dedi. Büyükelçilik Sözcüsü, Fuat'ın Türkiye'deki varlığını ancak gözaltına alınması üzerine öğrendiklerini söyledi. Sözcü, gözaltındaki Fuat'ı İzmir Konsolosluğu'nun ziyaret ettiğini belirtti. (anka)
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı