Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD: Tutuklanan akademisyenlerin bugünkü ilk duruşmasını yakından izliyoruz

  Nafiz ALBAYRAK/ New York (DHA)
  22.04.2016 - 08:21 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin bildirisine imza attıkları için tutuklanan akademisyenlerin bugün hâkim karşısına çıkacağı ilk duruşmayı yakından izleyeceklerini söyledi.

  Sözcü Kirby, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, konuyla ilgili bir soruya şöyle yanıt verdi: “Her şeyden önce, biz davayı çok yakından izliyoruz. Daha önce söylediğimiz gibi, Türk hükümetini, Türk anayasasında da korunan ilkelere uymaya, yargı bağımsızlığına, bunların hepsi dâhil demokrasinin temel ilkelerine uymaya teşvik etmeyi sürdürüyoruz.”

  Kirby, Amerikalı diplomatların bu tür davaları genel olarak izlediklerini, bu davaya katılım olup olmayacağı konusunda da bilgisinin bulunmadığını söyledi.

  1915 OLAYLARI NASIL TANIMLANACAK?

  ABD’li Sözcü, “ABD'nin 1915 Olayları’na ilişkin bu yılki tanımlamasının ne olacağı" yönündeki bir soruya da “Şu anda bu konuda söyleyecek ön fikrim yok" diye yanıtladı.

  Kirby, Anayasa Mahkemesi'nin, Ergenekon Davası'nı hem usul hem de esastan bozmasıyla ilgili soruya verdiği yanıtta ise konuya ilişkin haberleri gördüğünü, Türk hükümet yetkililerine hukuk önünde herkesin eşit olduğunu anımsatmayı sürdüreceklerini belirtti.

   

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı