Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD Türkiye'yi pişman etmek istiyor

  Hürriyet Haber
  01.10.2007 - 10:13 | Son Güncelleme:

  Irak krizinin tam ortasında Genelkurmay Başkanı olarak görev yapan Org. Hilmi Özkök, Milliyet Yazarı Fikret Bila'nın sorularını yanıtladı. Tezkere, ABD, hükümet üçgeninde yaşananları ilk kez anlattı. İşte Hilmi Paşa'nın ağzından tezkere olayı...

  DOĞRUSU KONUŞMAMAKTI

  Hilmi Özkök, 1 Mart tezkeresinin Meclis'ten geçmemesinde askerin de, sivilin de, hükümetin de rolü olduğunu söyledi. TSK'nın kendi içinde yaptığı değerlendirmelerin ardından kararın Meclis'e bırakıldığını belirterek oylamadan önce açıklama yapmamasının nedenini şöyle açıkladı:
  "Hayır. Ben açıklayamam. Sorumluluğu kim deruhte edecekse onun açıklama yapması lazım. Kanun, o görevi kime vermişse, onun açıklaması lazım. Bir yerde bir savaş kazanılmış. Kurmay Başkanı övünüyor, "Planları ben yaptım, şöyle durum muhakemesi yaptım" diye.
  Bu, komutanın kulağına gitmiş. Komutana demişler ki, "Senin kurmay başkanın böyle söylüyor. Bütün planları o yapmış."
  "Doğru" demiş, "Bütün planları o yaptı, savaşı sevk ve idarede de onun karargâhı çok gayret etti, savaşı kazandık, ama kaybetseydik, onu değil beni asarlardı.
  Bu konu böyle. Dolayısıyla, kimse sorumlusu onun açıklaması normaldir ve tüm modern ülkelerde olduğu gibi bir hareket tarzı içerisinde davrandı Silahlı Kuvvetler."

  ANAYASAL KAZA

  Özkök, ABD'nin ilk tezkerenin geçişini ikincisinin garantisi olarak gördüğünü belirterek "Geldiler, hazırlık yaptılar. Tesisler, araziler kiraladılar, onu yaptılar, bunu yaptılar. Adamlar, geldiler gemilerle, rüzgârda dalgalarda sallanıyorlar, 'Hadi toplanalım, bir karar verelim, bir daha yapalım, karar verilemiyor.' Ondan sonra, grup kararı da alınmadı. Grup kararı alınsaydı, o hallederdi. Bütün bunlar bir araya konduğu zaman, Bir anayasal kaza diyorum ben, çoğunluk evet dedi, ama yeterlilik sayısına ulaşamadığı için..." diye konuştu.

  DAYAK YEMEMEYİ DE ÖĞRENMEK LAZIM

  Kendisi bu konuyla ilgili konuşsaydı "TSK, Meclis'e baskı yaptı" diye algılanacağını vurgulayarak "Ben ağırlığımı koydum, Meclis hayır dedi. Ne olacak TSK'nın hali, Meclis'le ve hükümetle münasebetleri? Dövmeyi öğrenmek lazım ama dayak yememeyi de öğrenmek lazım. Hep, bir-iki hamle sonrasını düşünmeniz lazım. Ben, TSK'yı o hale sokar mıyım? TSK, tutum koyuyor, şöyle diyor, Meclis hayır diyor. Yani, bir defa dış dünyaya karşı biz ne hale geliriz? Yani, kurumlar arasında uyum olmayan bir şey.
  Ben, MGK'da dillendiririm. Zirve yapılır dillendiririm. Başbakan çağırır, sorar, veya gelir, ona anlatırım. Ama, sonucunda ben teklif makamıyım. Onun siyasi sorumluluğunu taşıyacak olan, hesabını verecek olana ben hesabını veremem ki"
  görüşünü dile getirdi.

  ABD KALICI OLMAYACAKTI

  "Tezkereyle ilgili ABD Türk topraklarına yerleşecek ve çıkmayacak; TSK'ya izin vermeyecek, Kuzey Irak'a girilse bile sembolik olacaktı görüşü hakim oldu. Doğrusu neydi"
  sorusuna ise "Geldim gitmem diyen, bu gücü kendinde bulan da zorla gelip girer oraya. Gelip de gitmemeyi göze alacak güç varsa. Hiç ilgisi, alakası yok. ABD oradan ileride gidecek, biz bu insanlarla birlikte yaşayacağız. Dolayısıyla, Iraklılarla kesinlikle yüz yüze gelmeyecektik" yanıtı verdi.

  TÜRKİYE'Yİ PİŞMAN ETMEK İSTİYOR

  Türkiye'nin bu arada Kuzey Irak'ta durdurmak istediklerini belirten Özkök, tezkere geçmeyince ABD'nin Türkiye'yi pişman etmek için tavır sergilediğini söyledi: "Şimdi, ABD'yi geçirtme, adamların gemilerini dalgalarda haftalarca salla, bilmem ne yap, şimdi bizi dinlemiyor. Eee, niye dinlesin ki? Çünkü, büyük devletlerin şöyle bir refleksi vardır, sıkışık zamanımda bana yardım eden kişilere ben sahip çıkarsam, başka sıkışık zamanımda, bana yardım edenler olur. Bunun tersi olursa, sıkışık zamanımda bana el vermeyen insanlar bir örnek teşkil eder. Sonra hiç kimse bana el vermez, ben yalnız yaşarım. Dolayısıyla, onu pişman etmek gibi bir davranış içine girer. Bunu ölçülü yapar, az çok ya da o ülkenin büyüklüğüne küçüklüğüne göre..."

  KÜRTLER ESKİDEN GİZLİ YAPARDI ŞİMDİ AÇIKÇA YAPIYOR

  Planlanan şeyin Irak'taki oluşumları kontrol etmek olduğunu dile getiren Özkök, "Efendim, ABD vazgeçer miydi? O da olabilirdi. Türkiye'den geçirsek bile, ileride yine bizi dinlemiyor olabilirdi. Ama, yapmayarak bu şansı tamamen kaybettik. Onun için, Milli Piyango bileti alırsanız, ikramiye çıkma şansı var ama almazsanız hiç şansınız yok. Şimdi Kürtler kendileriyle işbirliği yaptı ve onları destekledi. Eskiden gizli saklı yaptığı şeyleri şimdi açıkça yaptı" diye konuştu.

   

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı