Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD: Türkiye'ye İstihbarat desteği veriyoruz

  A.A.
  31 Ekim 2007 - 18:08Son Güncelleme : 31 Ekim 2007 - 19:06

  Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, Kuzey Irak kaynaklı PKK terörüne karşı harekat için son hazırlıklarını tamamlayan Türkiye'ye, "sonuç alıcı istihbarat desteği" verdiklerini bildirdi.

  ABD Savunma Bakanlığı Pentagon sözcüsü Geoff Morrell, ülkesinin terör örgütü PKK ile mücadelede Türkiye'ye "bol bol" istihbarat verdiğini söyledi. Morrell, Pentagon'daki brifingde, "Türklere, PKK ile savaş çabalarında bol bol istihbarat vererek yardımcı oluyoruz" dedi.

  Sözcü, "Türkler veya başkalarının askeri tepkide bulunabilmesi için  ihtiyaç duyduğu temel şey, 'üzerinde harekete geçilebilir istihbarat'tır  ve Türklerin bu yüksek standarttaki 'üzerinde harekete geçilebilir  istihbarat'ı edinebilmeleri için çaba gösteriyoruz" diye konuştu.

  Askeri uzmanlar, "üzerinde harekete geçilebilir istihbarat" deyimini,  "edinildikten sonra askeri operasyon düzenlenmesine olanak veren değerli  bilgi" olarak tanımlıyor.

  Morrell, ABD'nın terör örgütü PKK konusunda Türkiye ile uzun süredir  istihbarat paylaşımı yaptığını ve bunun son zamanlardaki olaylardan  sonra daha da artırıldığını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı