Dünya Haberleri

DÜNYA

  'ABD, Türkiye'ye bilerek bayrak sallıyor'

  Hürriyet Haber
  04 Mayıs 2017 - 13:51Son Güncelleme : 04 Mayıs 2017 - 14:07

  ABD'de yayımlanan The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, 'ABD, Türkiye ve Kürt partnerlerinin arasında sıkıştı' başlıklı analizinde, ABD'nin Suriye'de tamamen DEAŞ'a odaklı politikasının '80 milyonluk, NATO'nun ikinci büyük ordusu Türkiye' ile ilişkilerini geniş anlamda tehdit ettiği yorumunda bulundu.

  Analizde, normal şartlar altında özel görevlerde bayrak göstermekten kaçınan ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'nin PKK'nın Suriye uzantısı YPG'ye saldırmasını engellemek için bilinçli bir şekilde bayrak gösterdiği ifadesi yer alıyor. WSJ, Esad rejimi ve Rusya'nın da giderek terör örgütü YPG ile işbirliğini artırdığını vurgularken, Rusya'nın da Afrin'e sevk ettiği küçük bir birlikle birlikte 'bayrağını' göstermek istediğini ifade etti. 

  Erdoğan'ın Türkiye'nin bölgedeki çıkarlarının görmezden gelinemeyeceği konusunda dünya ülkelerini ikna etmeye çalıştığı ve YPG'nin bu ülkelere sağlayacağı herhangi bir şeyin Türkiye ile gerilime değmeyeceği mesajını ilettiği belirtiliyor. WSJ'ye konuşan ABD'nin eski Suriye Büyükelçisi Robert Ford, "ABD gerçekten YPG ile birlikte çalışmayı seviyor. Rakka'yı almak için başka bir alternatifi olmadığını hissediyor" yorumunda bulundu. 

  'EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ İRAN'

  Suriye'de ılımlı muhalefetin temsilcilerinden Safwan Akkaş ise YPG'nin en büyük destekçisinin ABD değil, İran olduğunu söyledi. Akkaş, "YPG'nin kendi hedeflerini destekleyecek her grupla işbirliği içine girebileceğini biliyoruz" şeklinde konuştu. 


  Etiketler: Suriye , ABD , YPG
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı