Gündem Haberleri

  ABD Türkiye'den, İran'a ‘nükleer mesaj’ iletmesini bekliyor

  WASHINGTON (A.A)
  07.02.2006 - 08:50 | Son Güncelleme:

  ABD'nin, silahların kontrolü ve uluslararası güvenlik işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Joseph, Washington'ın Türkiye'den, İran'ın nükleer silah sahibi olmasını kabul etmeyeceği yönünde Tahran'a mesaj iletmesini beklediğini söyledi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı'nın uluslararası nükleer konulardaki en üst düzeyde yetkilisi olan Joseph, İran konusundaki son gelişmeleri, Washington'da Yabancı Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında değerlendirirken, İran'ın nükleer silah imal etme ve bunu kullanma yeteneğine sahip bulunduğunu söyledi.

  Joseph, İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından BM Güvenlik Konseyi'ne sevk edilmesinin ardından Washington'ın Ankara'dan ne beklediğinin sorulması üzerine, Türkiye'nin çok önemli bir rol oynadığını ve UAEA'nın kararını güçlendirici yönde Tahran'a mesaj verebileceğini söyledi.

  Bakan Yardımcısı Joseph, “Türkiye, uluslararası topluluğun diğer üyeleri gibi İran'ın nükleer silah elde etmesine tolerans göstermeyeceğini ve bunun Basra Körfezi bölgesinin ötesi için de çok tehlikeli ve istikrar bozucu olduğunu Tahran'a açık şekilde iletebilir” dedi.

  Joseph, “İran'ın giderek gelişen balistik füzeler yoluyla nükleer silahları kullanma imkan ve kabiliyeti de göz önüne alındığında, Türkiye'nin bu durumu not etmesi ve uluslararası topluluğun diğer üyeleriyle birlikte davranmayı sürdürmesi gerekiyor” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı