Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD Türkiye’yi daha iyi dinlemeli

  Hürriyet Haber
  31.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 31.01.2011 - 09:53

  Amerikan haftalık haber dergisi Newsweek, Ortadoğu’da protesto dalgası sürerken ABD yönetimini bölge stratejisini gözden geçirmeye çağırdı.

  ABD’li gazeteci ve yazar Stephen Kinzer, analizinde, Washington’un yeni yaklaşımlara ve yeni ortaklara ihtiyacının olduğu savunularak, “Müslüman Ortadoğu’daki en yakın ABD müttefiki olan Türkiye’yi daha dikkatli dinlemek iyi bir başlangıç olur” ifadesi kullanıldı.
  Analiz yazısında ABD’nin, Ortadoğu’da yanlış bir stratejiyi sürdürdüğü, olayları etkileyemediği öne sürüldü. Kinzer, İran’ın Hizbullah, Hamas ve Irak’taki Şii partiler gibi seçimleri kazanan popüler güçlerin yanında yer alırken, ABD’nin bu yükselen güçlere karşı koymak için Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek gibi her zamanki dostlarına dayandığına dikkat çekti.
  Kinzer, şu görüşleri dile getirdi: “ABD’nin uzun vadeli Ortadoğu stratejisini gözden geçirme ihtiyacının olduğu gerektiği hiçbir zaman o kadar açık olmamıştı. Müslüman Ortadoğu’daki en yakın ABD müttefiki olan Türkiye’ye daha dikkatli dinlemek iyi bir başlangıç olur. Akıllıca bir ikinci adım, İran’a yönelik politikayı, çatışmadan samimi bir uzlaşı arayışına değişterek, tersine çevirmektir.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı