Dünya Haberleri

  ABD: Türkiye savunmada AB'den daha tecrübeli

  Hürriyet Haber
  25.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD, Avrupa Birliği'nin (AB) NATO'dan ayrı olarak oluşturmaya çalıştığı Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği'ne (AGSK) Türkiye'nin de tam üye olarak alınmasını istedi. ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Türkiye ve Polonya gibi AB üyesi olmayan ülkelerin savunma konusunda Avrupa ülkelerinden daha iyi olduğunu söyledi.

  Floransa'da dün başlayan NATO Dışişleri Bakanları toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, AB'ye üye olmayan 6 NATO müttefiki Türkiye, Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Norveç ve İzlanda'nın AGSK'ya tam inisiyatifle katılması gerektiğini vurguladı. Bu sözleriyle Türkiye'nin AGSK için önerdiği ‘15+6’ teklifine sıcak bakan veren Albright, ‘Sözkonusu bu müttefiklerimizin savunma tecrübeleri diğer bazı AB üyelerine göre çok daha fazladır. Bunu unutmamak gerekir’ dedi.

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem ise konuşmasında AGSK ve Kosova konularına değindi. Feira'da AB Genel İşler Konseyi'nde kabul edilmesi beklenen AGSK taslağının Türkiye'yi tatmin etmeyeceğini belirterek 3 istekte bulundu:

  Batı Avrupa Birliği'nde olduğu gibi günlük çalışmalara katılalım.

  NATO imkanlarının yararlanacağı operasyonlarda karar mekanizmalarına tam olarak Türkiye de katılmalı.

  NATO imkanlarından yararlanılmayacak operasyonlarda Türkiye'nin güvenlik endişeleri dikkate alınmalı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı