Dünya Haberleri

  ABD-Türkiye-IŞİD üçgeninde şok iddia

  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  27.07.2015 - 10:41 | Son Güncelleme:

  İngiliz Observer gazetesinde yer alan bir haberde, Türkiye’nin Irak Şam İslam Devleti’nin petrol ticaretine kolaylık sağladığına dair yeni detayların gün yüzüne çıktığı iddia edildi.

  Martin Chulov imzalı haberde ABD özel kuvvetler biriminin geçen mayıs ayında Suriye’de düzenlediği operasyonda öldürülen IŞİD’in petrol kaçakçılığından sorumlu yöneticisi Ebu Sayyaf’ın karargahından ele geçiren belgelerde “Türk yetkililer ile IŞİD arasındaki bağlantılar” ortaya çıktı.

  Ebu Sayyaf’ın karargahında ele geçirilen istihbaratın içeriğini bilen Batılı bir yetkili, Observer’a yaptığı açıklamada, Türk yetkililer ile IŞİD arasındaki doğrudan temasların artık ‘inkar edilemeyeceğini’ söyleyerek “Yüzlerce flaş bellek ve belge ele geçirildi. Tüm belgeler analiz ediliyor. Ancak aradaki bağlantılar şimdiden o kadar açık ve net ki Ankara ile aramızdaki politikalara ciddi tesiri olabilir” dedi. Bir IŞİD üyesi ise örgütün Suriye ve Irak’ta kontrol ettiği bölgeleri ekonomik açıdan kendi kendisine yetebilir hale getirmesinin uzun zaman alacağını vurgularken “Türklere ihtiyaçları var. İki taraf arasında yoğun bir işbirliği de söz konusu.

  Türkiye’nin IŞİD’e çok sert bir darbe vurması da güç” yorumunu yaptı. Habere göre her ne kadar Ebu Sayyaf’ın yürüttüğü petrol kaçakçılığı artık işlemiyor olsa da, hâlâ tankerler derme çatma kuyulardan çekilen petrolü sınıra götürüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı