ABD: Türkiye dijital kıyamete hazır değil

Hürriyet Haber
24.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'ye seyahat edecek Amerikan vatandaşları için hazırladığı rehber kitapçığında, Türkiye'nin 2000 yılında bilgisayar sistemlerinde yaşanacak ‘‘dijital kıyamete’’ hazırlıklı olmadığı uyarısında bulundu. Kitapçıkta, özellikle Türkiye'ye 1999 yılı sonu ve 2000 yılı başlarında gidecek Amerikan vatandaşları uyarılarak, dijital kıyamet nedeniyle Türkiye'de birçok hizmetin aksamasına karşı hazırlıklı olmaları istendi.

KIYAMET KOPACAK

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2000 yılı sorununun dünyada mal ve hizmet akışını durdurabileceğini, bazı ülkelerde ciddi hasar ve karmaşa yaratabileceğini bildirdi. Bakanlığın başmüffettişi Jacquelyn Williams-Bridgers, tarafından tarih değişiminin yarattığı teknolojik soruna 6 aydan kısa bir süre kala Kongre'ye sunulmak üzere hazırlanan raporda, ‘‘global görünüm yavaş ilerliyor ve bu bir endişe kaynağı’’ ifadesine yer verildi.

Jacquelyn Williams-Bridgers tarafından yarın sunulacak raporda, ‘‘bizim tahminimize göre, global topluluk, 2000 sorunuyla bağlantılı olarak her sektörde bazı sorunlarla karşı karşıya kalacak. Her bölgede ve her ekonomik düzeyde bu görülecek’’ ifadeleri kullanıldı. Raporda, 2000 sorunu dolayısıyla bilgisayarların, son iki haneye göre programlanmaları sonucunda, 2000 yılını 1900 yılı olarak algılamalarına yol açabilecekleri vurgulandı.

SOSYAL KARMAŞALAR

William-Bridgers, adını açıklamadığı bazı ülkelerde, elektrik, telekomünikasyon ve diğer önemli sistemlerin kesilebileceğini, hatta ekonomik zarar ve sosyal karmaşalara yol açabileceğini bildirdi. 200 sorununun, büyük ihtimalle uluslararası mal ve hizmet akışını olumsuz etkileyeceğini kaydeden Williams-Bridgers, ‘‘sevkiyat zincirlerinden herhangi birinin kesintiye uğraması, ABD ve dünya ekonomilerinde ciddi hasarlar yaratabilir’’ ifadesine yer verdi.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı