ABD-Türkiye anlaştı mı

26 Haziran 2011 - 00:00Son Güncelleme : 26 Haziran 2011 - 00:41

İsrail istihbaratına yakın bir internet sitesi, Suriye sorununun, ABD-Türkiye ortaklığıyla çözülmesi kararına varıldığını öne sürdü.

DEBKAfile adlı site, askeri kaynaklara dayandırdığı haberde, ABD Başkanı Barack Obama ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında 21 Haziran’da yapılan telefon görüşmesinin gizli tutulan içeriğine yer verdi. İddiaya göre iki lider, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın reform sözü verdiği ama uluslararası toplumu tatmin edemediği konuşmasından saatler sonra yaptıkları görüşmede, Esad’ın 4 ila 6 ay içerisinde düşeceği kanısında. Bu önkabulle hazırlanan yeni strateji, Esad’ın daha da erken koltuğundan indirilmesi amacıyla, Suriye üzerindeki ekonomik yaptırımların ABD ve Avrupa tarafından artırılmasını öngörüyor. Ortaklaşa hazırlanan planda Türkiye’ye düşen esas rol ise Suriye ile “askeri gerilimi tırmandırıcı” adımlar atmak.

DEBKAfile’ın iddiasına göre, Türkiye ile ABD’nin ortaklaşa belirlediği stratejiler, bununla da sınırlı değil. Yine aynı haberde dile getirilen iddiaya göre, İsrail’in de katılımıyla bu üç ülke, Ortadoğu barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasını sağlayacak bir yöntem belirledi. Yeni yol haritasına göre Türkiye, İsrail ile Filistin arasında yeniden arabuluculuk yapacak. ABD’nin, İsrail’i bu konuda ikna ettiği belirtilirken; Obama Yönetimi’nin, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı, Hamas Lideri Halid Meşal’e İsrail’in varlığını kabul ettirebilecek tek lider olarak gördüğü ifade ediliyor.

Yaalon-Fidan görüşmesi

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelerek bir dizi gizli görüşme yaptığı öğrenilen İsrail Başbakan Yardımcısı ve Stratejik İşler Bakanı Moşe Yaalon’un, Başbakan Erdoğan ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan’la bir araya gelerek, oluşturulan bu yeni modelin son rötuşlarını yaptığı iddia edildi. İsrail’in, kendi varlığını tanımayan Hamas’ın da katılımcı olacağı bu süreçte masaya oturmayı kabul etmesinin bile önemli bir taviz olduğu, İsrailli yetkililerin bunu “ödenmeye değer bir bedel” olarak gördükleri belirtildi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 19 Yorum }
 • murat yıldız 26.6.2011 14:51:44
  Görünen köy kılavuz istemez.kızmaya sinirlenmeye gerek yok.Başbakan BOP eş başkanı olarak gerekenleri yapıyor.Elbette oraya seçilen bir insandan ne yapması beklenirdiki.
 • ali erden 26.6.2011 14:15:51
  nuri yavuz kardeşim müslümanlık adına haklısın da mevzu VATAN olunca gerisi teferruattır.duygusal düşünme..tarihimize bak.arapları incele ondan sonra yorumunu düşün
 • Mesut Sarp 26.6.2011 14:03:51
  ülkemizin gündemini artik İsrail istihbaratı belirliyor,gözümüz aydin!..
 • Nuri Yavuz 26.6.2011 12:41:15
  HANİ ŞİMDİYE KADAR HİÇ BİR HÜKÜMETİN YAPMADIĞINI YAPIP, ARAPLARLA DOSTLUK VE GÜVEN TAZELİYORDUK. BU HABERE GÖRE ABD'NİN BAŞINA GETİRİLEN MÜSLÜMANLA BURADA BAŞA GELEN MÜSLÜMAN EL ELE MÜSLÜMANLARI YOK EDİYOR. OLUR MU BÖYLE, OLUR MU YAA?
 • Önce Vatan 26.6.2011 10:27:47
  Bir de eski bir şarkı vardı,Grup Vitamindi sanırım:<br>Vov Vov Çekilin yoldan vahşi batıdan geliyorlar,<br>Amerikanlar eskidi,bunlar Törkiş Kovboylar!...
 • UMUT TURAN 26.6.2011 10:07:48
  BİZİM NEDEN BÜTÜN ARAPLARLA DÜŞMAN OLUŞUMUZ İÇİN ORTAM AYARLANDI.ZATEN BİZLERİ SEVMEZLERDİ ŞİMDİ BİR 150 YIL DAHA BİZİ SEVMEZLER.DIŞ POLİTİKAMIZ ÇOK KÖTÜ.MÜSLÜMAN MÜSLÜMANA EZİYET ETMEZ.ALLAH HİÇ BİR ZAMAN İNSANLARIN ÖLÜMÜ İÇİN HİÇ BİR HAKLI GEREKCEYİ KABUL ETMEZ.HERKES KENDİ MESELELERİNİ HALLETSİN.
 
Haberlerdarbe girişimi15 temmuz 2016 darbe girişimiparalel yapı darbe girişimidarbe15 temmuz 201615 TemmuzGenelkurmay