İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

ABD Ticaret Bakanı Ross: Çin’in misillemesi GSYH’mizin sadece yüzde 0.3’ü

DHA
04.04.2018 - 14:50Son Güncelleme :
ABD Ticaret Bakanı Ross: Çin’in misillemesi GSYH’mizin sadece yüzde 0.3’ü
DHA

Hilal Sarı / İstanbul, 4 Nisan (DHA) - Küresel ticaret savaşı endişelerini körükleyen ABD-Çin misilleme gümrük vergilerinde yeni bir açıklama da ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’tan geldi: Ross, yeni gümrük vergisi getirilen ürünlerin ABD ekonomisinin toplam büyüklüğünün sadeceyüzde 0.03’üne denk geldiğini söyledi.

CNBC’de yer alan habere göre, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Çin’in ABD’ye ithalat gümrük vergisi uygulamak üzere açıkladığı ürün listesinin ABD GSYH’sinin yüzde 0.3’üne denk geldiğini söyledi.

Önce ABD toplam 50 milyar dolar ithalat değeri olan Çin menşeli ürüne gümrük vergisi getirmiş, Çin de 128 ürünle karşılık vermişti. ABD’nin Çin’e gümrük vergisi uygulayacağı 1,300 ürünün listesini açıklamasının ardından bugün de Çin yine ABD’den gelen soya, otomobil ve kimyasalların dahil olduğu 106 ürünün bulunduğu yeni bir gümrük vergisine tabii ürünler listesi açıklamıştı.  

Ticaret Bakanı Ross, Trump’ın alüminyum ve çelikte getirdiği vergilerin ardından “çok da büyütülecek bir konu değil” demişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ABD Ticaret Bakanı Ross: Çin’in misillemesi GSYH’mizin sadece yüzde 0.3’ü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı