Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD Taliban'la pazarlık şartlarını değiştirdi

  Hürriyet Planet
  08 Ağustos 2012 - 13:32Son Güncelleme : 08 Ağustos 2012 - 13:32

  ABD yönetiminin Afganistan’la olan barış görüşmelerini yeniden canlandırmak amacıyla Guantanamo Körfezi Hapishanesi’ndeki Taliban tutuklularıyla ilgili anlaşma şartlarında değişikliğe gittiği belirtildi. ABD, militanlar karşılığında Taliban’ın elindeki askerini istiyor.

  Reuters’ın haberine göre, ABD’nin yeniden gözden geçirilen öneri metni, daha önceki metne kıyasla bazı tavizler içeriyor. Ajansa konuşan ABD’li yetkililer, iki tarafın müzakerecileri arasında bir iyi niyet işareti olan tutuklu takasının militanlarla Karzai hükümeti arasında barış görüşmelerini de başlatacağına inanıyor.

   

  Yenilenen plan kapsamında, Taliban tutukluları önce Katar’a gönderilecek. Militanların Katar’a ulaşmasının ardından, Çavuş Bowe Bergdahl Taliban tarafından serbest bırakılacak.

   

  ABD’li yetkililer daha önce Taliban tutuklularını iki gruba ayrılmasını, ilk grup serbest bırakıldıktan sonra Bergdahl’ın salıverilmesini, daha sonra da ikinci grubun serbest bırakılmasını teklif etmişti.

   

  Beyaz Saray ve Bergdahl ailesi konuyla ilgili yorum yapmazken, planların Haziran ayında Marc Grossman aracılığıyla Katarlı yetkililere de sunulduğu belirtildi. Katar geçmişte de Taliban ile ABD’li yetkililer arasındaki görüşmelerde önemli rol oynamıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı