Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD tahvil vadesinde 100 yıl rekorunun peşinde

  Financial Times
  03.02.2011 - 13:05 | Son Güncelleme: 03.02.2011 - 17:49

  ABD Hazine Bakanlığı, hükümetin borçlanma maliyetini azaltmak için vadesi 100 yıla kadar çıkabilecek, ultra uzun vadeli tahviller satma baskısıyla karşı karşıya bulunuyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                

   

  ABD’nin şu anda piyasaya sürdüğü en uzun tahvil 30 yıllık vadeye sahip ancak İngiltere, Fransa ve Çin gibi ülkeler son yıllarda 50 yıllık tahviller satmaya başladı.

   

  ABD, ortalama 59 ay olan borcunun vadesini artırarak düşük maliyetle borçlanma avantajını yakalamış olacak.

   

  Hazine Bakanlığı Borçlanma Danışmanlığı Komitesi’nin bir üyesi, Hazine Bakanlığı’nın Pazartesi günü,  ABD Merkez Bankası (Fed) ile New York’ta yaptığı düzenli toplantılarda konuyu gündeme getirdi.

   

  Bu Komite, aralarında Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley, Royal Bank of Scotland, Bank of America gibi bankalar ve aktif bir şekilde ABD Hazine tahvili alım satımı yapan yatırım danışmanlığı şirketlerinin yer aldığı kurumların yöneticilerinden oluşuyor.

   

  Toplantı tutanaklarında ismine yer verilmeyen Komite üyesi, Hazine Bakanlığı’nın rekor uzunluktaki vadeye sahip olan tahvil satışını düşünmesi gerektiğini söyledi. Bu tahvillerin vadesinin 40,50 ya da 100 yıl olabileceğine dikkat çekti.

   

  YATIRIMCILARIN HOŞUNA GİDEBİLİR

  Uzun vadeli tahvil satışları, bankaların, emeklilik fonlarının, sigorta şirketlerinin uzun vadeli yatırım ihtiyaçlarını karşılayacağından, piyasalar tarafından olumlu karşılanabilir.

   

  İsmi açıklanmayan Komite üyesi, bu grubun önümüzdeki beş yıl içinde uzun vadeli tahvillere 2.4 trilyon dolarlık bir talebinin olabileceğini belirtti.

   

  Uzun vadeli tahviller aynı zamanda ABD Hazine Tahvilleri’ndeki yatırımcı tabanını da genişletecek. Bu tahviller şu anda büyük oranda yabancı yatırımcılar ve diğer ülkelerin merkez bankalarının elinde bulunuyor.

   

  “100 YILLIK TAHVİL MANTIKLI DEĞİL”

  Toplantı tutanaklarında, “ABD Hazine tahvillerinde, yatırımcı tabanını genişletmek, daha fazla yerli yatırımcıyı çekecek ve genel fonlama riskini azaltacaktır” ifadesi kullanıldı.

   

  ABD Hazine Bakanlığı’nın finans piyasalarından sorumlu genel sekreteri Mary Miller da toplantıya katılan isimler arasındaydı. Miller, uzun vadeli tahvillerin avantajlarını kabul ettiğini ancak piyasaya 100 yıllık tahvil sunmanın mantıklı bir hamle olmayacağını söyledi.

   

  *Bu yazı Financial Times'ta "US Treasury urged to sell ultra long bonds" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı