Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD Suriye’de uçaktan sonra İHA düşürdü

  Cansu ÇAMLIBEL/ WASHINGTON
  21 Haziran 2017 - 01:03Son Güncelleme : 21 Haziran 2017 - 01:03

  ABD’nin Pazar günü ilk kez Suriye ordusuna ait bir savaş uçağını düşürmesiyle başlayan gerilim, dün yeni bir gelişmeyle daha da arttı.

  ABD’ye ait bir F-15 savaş uçağı, Suriye’nin güneyinde Ürdün ve Irak sınırına yakın Tanf’ta ‘ABD güçlerine tehdit oluşturduğu’ gerekçesiyle İran yapımı Şahit 129 tipi bir İHA’yı düşürdü. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Albay Jeff Davis, Amerikan F-15’inin İHA’yı Tanf’ın kuzeyinde, Fırat’ın batısında vurduğunu açıkladı. ABD’ye göre vurulan İHA’nın Esad rejimi yanlısı güçlere ait olduğu konusunda şüphe yok  ancak kimin tarafından kontrol edildiği henüz tespit edilemedi. Davis, “Bizim Suriye’de DEAŞ dışında kimseyle çatışma niyetimiz yok. İki düşürme hadisesi de sahadaki güçlerimizi korumak içindi” sözleriyle Moskova-Washington arasındaki gerilimi düşürmeye yönelik mesajlar verdi.

   

  ‘RUSYA DÜŞMANCA YAKLAŞMADI’

   

  Esad rejimine ait SU-22 tipi savaş uçağının ABD tarafından düşürülmesi üzerine Rusya’dan gelen açıklamaların neden olduğu tansiyon devam ederken ABD bu kez de cephanelik taşıyan İran yapımı Şahit 129 tipi bir İHA’yı Tanf’ın hemen kuzeyinde vurdu. İHA’nın vurulduğunu kamuoyuna duyuran Koalisyon açıklamasında, “Koalisyon Suriye rejimiyle, Rusya ya da rejim yanlısı güçlerle savaşmayı amaçlamıyor. Fakat herhangi bir tehdit durumunda koalisyonu ya da koalisyon güçlerinin ortak hareket ettiği güçleri korumakta tereddüt etmeyiz. Tüm tarafları DEAŞ’ı yenilgiye uğratma çabalarına odaklanmaya çağırıyoruz” denildi. Jeff Davis de Moskova ile tansiyonu düşürmeye dönük bir ton kullandı. Davis, “Şu ana kadar Rusya’dan açıklamaların ötesinde düşmanca bir eylem görmedik. Dolayısıyla da Rusya’nın bir çatışma peşinde olmasını düşündürecek hiçbir sebep yok” diye konuştu. Davis, ABD’nin Suriye’deki DEAŞ dışında hiçbir tarafla çatışma niyetinde olmadığını vurguladı.

   

  “İRAN YAPIMI ‘İRAN’A AİT’ DEMEK DEĞİL”

   

  Pentagon sözcüsü Jeff Davis İHA’nın İran yapımı olmasının İran tarafından kontrol edildiği anlamına gelmeyeceğini hatırlatırken başta Lübnan Hizbullah’ı olmak üzere Suriye’deki rejim yanlısı pek çok grubun söz konusun İHA’ları kullandığını söyledi. Albay Davis, koalisyon uçaklarının bugüne kadar Fırat’ın batısına kaç kez geçtiğine ilişkin soruları ise yanıtlamadı.

  Rusya önceki gün, Suriye’de ABD ile kurulan iletişim kanalını askıya aldığını ve Fırat’ın batısına geçen koalisyon uçaklarını hedef olarak izleneceğini açıklamıştı. Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer ise “Suriye rejimi ve diğerleri, DEAŞ’a karşı oluşturulan koalisyon olarak kendimizi savunma hakkımızı saklı tuttuğumuzu anlamalılar” demişti. İHA’nın düşürüldüğü haberi bu açıklamaların ertesi günü geldi.

   

  RUSLARA HABER VERMEDEN VURDULAR

   

  Jeff Davis, olayın aciliyeti nedeniyle İHA’nın Rus tarafıyla iletişime geçmeden vurulduğunu kaydetti. Albay Davis, Rusya’nın askıya aldığını açıkladığı iletişim hattının ABD tarafının açık olduğunu da ekledi. ABD geçtiğimiz pazar günü, SU-22 uçağını taşıdığı mühimmatı bırakmasının hemen ardından vurmuştu. Şahit 129 ise pazartesi günü taşıdığı mühimmatı bırakmadan önce vuruldu. Jeff Davis, İHA’nın mühimmatı koalisyon güçlerine yakın bir noktaya bırakma eğiliminde olduğunu tespit ettiklerini aktardı.

  Etiketler: ABD , Suriye , gazetehaberleri
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı