Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

ABD sözünü tutmadı

Ferai TINÇ

Dün gibi hatırlıyorum. Geçen yılın 19 ya da 20 Şubat günüydü. Washington'daki Grand Hyatt otelinin barında, Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs'tan sorumlu Amerikalı diplomat ile yaptığımız sohbette aldığım notları da karıştırınca hatırladıklarımın doğruluğunu bir kez daha gördüm.

O zaman verdiğim ‘‘off the record’’ sözünü ben hala tutuyorum ve diplomatın kimliğini açıklamıyorum.

Ama geçen bir yıllık süre onun sözlerini yalanladı.

Konu S-300 füzeleri ve Kıbrıs'tı.

‘‘Merak etmeyin biz hem Atina hem de Rum Yönetimi ile görüştük ve S-300'lerin adaya gelmesine izin vermeyeceğiz’’ diyordu Amerikalı diplomat.

Bu güvencenin inanılırlığını kanıtlamak için de Baf'taki hava üssünü örnek gösteriyordu.

‘‘Rumlara söyledik. Baf'ta hava üssü inşasını durdurduk.’’

Bu konuşmanın üzerinden tam bir yıl bile geçmeden, dün Baf hava üssünün inşası tamamlandı ve Rum Yönetimi'ne teslim edildi.

Şimdi o diplomata ulaşıp sorabilseydim, ‘‘Hani nerede verdiğiniz sözler?’’ diye.

***

AMA Washington şimdi tarihinin en derin başkanlık krizi ile boğuşuyor.

Washington'ın değil verdiği sözlerin arkasında durup durmadığını düşünecek durumu, aşk, seks ve yalanlarla örülü hikayeden başını kaldırıp etrafına bakacak hali yok.

CNN, skandal haberlerini Körfez Savaşı'nı verir gibi yayınlıyor.

Hatta CNN'in tanınmış muhabirleri, ‘‘Yayıncılık tarihinde bir savaşı canlı olarak veren ilk televizyon kanalı bizdik. Şimdi bir Beyaz Saray hikayesini safha safha naklen yayınlayan ilk kanal oluyoruz’’ diye övünüyorlar.

İşin içinde yakışıklı bir başkan, güzel kızlar ve cinsel fanteziler olduğu için çok geniş bir kitle bu hikayeye kilitleniyor.

Washington'un dış politikada dikkatleri dağılıyor.

Clinton'ın istifası ile sonuçlanması çok mümkün görünen bu skandalın, Washington ile Netanyahu arasındaki ilişkilerin iyice pürüzlendiği bir döneme denk gelmesi dikkat çekici.

Musevi asıllı Monica Lewinsky, MOSSAD bağlantılı bir senaryonun kahramanı olabilir mi?

Amerikan basını bu soruyu da yavaş yavaş gündeme getiriyor.

İşte bu toz duman arasında Kıbrıs Rum kesimi, Baf üssünü açıyor ve Washington ne verdiği sözleri hatırlıyor, ne de Atlantik'in öte yakasından çıt çıkıyor.

Yunan uçakları, havada ikmal gereği kalmadan Akdeniz'de kendilerine haraket serbestliği kazandıracak olan ilk üslerine kavuşuyorlar.

***

AVRUPA'nın, Kıbrıs ile tam üyelik görüşmelerine başlama kararıyla Kıbrıs konusunu içinden çıkılmaz bir hale soktuğu gözönüne alındığında, bölgede en etkili arabulucu olarak öne çıkan Washington'un inanılırlığı da Baf hava üssünün açılmasıyla gölgeleniyor.

Bundan sonra Washington'ın verdiği sözlere daha temkinli bir biçimde yaklaşmak gerekiyor.

Artık Atina ve Ankara'nın, üçüncü tarafların müdahalesine izin vermeden, hızla tırmanma riski taşıyan krizlerin önünü alacak yaratıcı formüller üzerinde birlikte çalışması gerekiyor.

X