Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD son 60 yılın en ağır kışıyla boğuşuyor

  Derleme: hürriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  02.02.2011 - 15:39 | Son Güncelleme: 02.02.2011 - 18:04

  ABD’nin orta kesimleri, ülke tarihinde görülen en ağır kış şartlarıyla boğuşuyor. Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 1950’lerden bu yana en büyük kış fırtınalarının yaşandığını belirtirken, ülkenin neredeyse üçte birinde hayat felç olmuş durumda.

  ABD KAR FIRTINASINA TESLİM OLDU/Foto Galeri

   

  Ağır kış şartları, Texas eyaletinden, kuzeydoğudaki Maine eyaletine kadar uzanan üç bin kilometrelik bir alanı etkiliyor. ABD’nin 50 eyaletinin yarısından fazlasında kar fırtınası uyarısı yapılırken, Ulusal Hava Hizmetleri (NWS) de “Seyahat etmeyin” uyarısı yaptı.

            

  Enerji hatlarının donması ve aşırı buzlanma elektrik kesintilerine neden oldu. Illinois eyaletinde 95, Indiana’da 50 bin kişinin elektriksiz kaldığı belirtildi. Ayrıca, Cleveland ve Ohio eyaletlerinde de on binlerce haneye elektrik ulaştırılamadığı ifade edildi.

   

  SICAKLIK -50’Yİ BULABİLİR

  North Dakota eyaletinde bazı bölgelerde hava sıcaklığı -30 dereceye kadar inerken, Colorado, Wyoming, Kansas, Texas, Iowa, Nebraska, Minnesota eyaletlerinde, serinletici rüzgarların etkisiyle sıcaklığın -30 ile -50 arasına düşebileceği belirtildi.

   

  Oklahoma’da ise bazı bölgelerde kar kalınlığının 36 santimetreye kadar çıktı.

   

  Missouri eyaletinde, aşırı buzlanmadan dolayı aracının kontrolünü kaybeden bir kadın hayatını kaybetti.

   

  UÇUŞLAR FELÇ OLDU

  Ayrıca, orta eyaletlerin birçoğunda okullar, üniversiteler ve devlet kurumları tatil edilirken, ülke genelinde binlerce uçuş iptal edildi. Havacılık şirketi FlightAware, Salı günü 6,700 uçuşun iptal edildiğini belirtti. Bu rakam, ABD’deki bir günlük yolcu uçuşlarının yüzde 20’sine denk geliyor.

   

  Dünyanın en büyük havaalanlarından Chicago kentindeki O’Here’de ise Çarşamba günü yapılacak tüm uçuşların iptal edildiği açıklandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı