Dünya Haberleri

  ABD Saddam'ı devirmek için Ankara'dan destek istiyor

  Hürriyet Haber
  11.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Ortadoğu'dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Martin Indyck, Ankara ziyareti sırasında Türk Hükümeti'nden Saddam'ın devrilmesi için destek ve yardım isteyecek. ABD Dışişleri'nin üst düzey yetkililerinden Beth Jones, ‘Irak politikası’ hakkında Senato Dış ilişkiler Komisyonu üyelerine dün ifade verdi. Jones, Irak'ta Saddam rejiminin devrilmesi için büyük çaba harcadıklarını ve muhalefeti örgütlemeye çalıştıklarını, Kerbela'da silahlı çatışmaların yaşandığını da kaydetti.

  CEVAP OLUMSUZ

  Ankara'da bugün başlayacak önemli görüşmelerin konusu da Kuzey Irak ve İncirlik. ABD'nin Ortadoğu'dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Martin İndyck, bugün Dışişleri Bakanlığı'nda resmi temaslarına başlayarak Müsteşar Yardımcısı Uğur Ziyal ile bölgesel sorunları görüşecek.

  Görüşmede Amerikan tarafının, İncirlik'ten keşif amaçlı kalkan uçakların Kuzey Irak'ın dışında kalan bölgelerde de uçuş yapma yetkisine sahip olmasını isteyebileceği belirtildi. Ankara'nın ise böyle bir talep gelmesi halinde karşı çıkacağı öğrenildi.

  Türkiye, ABD tarafına son dönemde Irak'a yönelik hava saldırılarının artması ve son olarak da Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattının bombalanmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirecek.

  Ankara'da iki gün kalacak olan İndyck'e, Türkiye'nin Irak'la ilgili görüşleri anlatılacak. Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasının büyük önem taşıdığını vurgulayacak olan Ankara, Saddam Hüseyin'in devrilmesi halinde, bölgedeki Kürt gruplarının bunu fırsat bilerek bir Kürt devleti kurma girişimi başlatmaları durumunda buna askeri yöntemler dahil derhal engel olunacağını açık bir dille ifade edecek.

  Türkiye ayrıca ABD'nin Ankara Büyükelçiliği eski Müsteşarı Frank Ricciardone'nin, Saddam Hüseyin'e karşı muhalif grupları örgütlemekle görevlendirilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, Irak'ın geleceği ile ilgili kararın Irak halkının vermesi gerektiği görüşünü savunacak.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı