Gündem Haberleri

  ABD: Saddam hala çok tehlikeli

  Hürriyet Haber
  19.11.2001 - 09:03 | Son Güncelleme:

  ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, Irak Lideri Saddam Hüseyin'in hala çok tehlikeli olduğunu ve ABD'nin ulusal güvenliği için tehdit olmaya devam ettiğini belirtti.

  Rice NBC televizyonuna yaptığı açıklamada, ''Kitlesel imha silahları elde etmekte kararlı olan Saddam Hüseyin, kendi halkı için, bölge için ve bizim için bir tehdit olmaya devam etmektedir'' dedi.

  Rice, Saddam Hüseyin'in iktidardan gitmesiyle ''dünyanın daha emin bir yer olacağını ve Irak halkının kendini daha iyi hissedeceğini'' belirtti.

  Ulusal Güvenlik Danışmanı Rice bununla birlikte, ABD'nin teröre karşı mücadelesinde Saddam Hüseyin'in, Usame Bin Ladin ve örgütü El Kaide'den sonra ikinci hedef olup olmadığı konusunda ise, ''Teröre karşı savaşın gelecekteki evreleri ile ilgili konuşmak için henüz  erken, şu anda Afganistan ile ilgili daha yapacak çok işimiz var'' dedi.

  ABD, 5 ÜLKENİN BİYOLOJİK SİLAH ÜRETTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

  ABD; Kuzey Kore, Irak, İran, Libya ve Suriye'nin biyolojik silah ürettiğini düşünüyor.  New York Times gazetesinin haberine göre, bu beş ülkenin biyolojik silah üreticisi olduğunu düşünen Washington yönetimi, bu düşüncesini Cenevre'de yapılacak biyolojik silahlarla ilgili uluslararası toplantıda Dışişleri Bakan Yardımcısı John Bolton'un ağzından dillendirecek.

  Cenevre'de 144 ülkenin katılımıyla bugün başlayacak 3 haftalık konferansta, biyolojik silah üretimini yasaklayan 1972 antlaşmasının daha iyi uygulanması konusu ele alınacak.  Gazeteye göre, Amerikan yönetimi bundan böyle strateji değiştirecek ve antlaşmaya uymayan ülkeleri açıkça ilan edip kınayarak, biyolojik sil programlarına son vermelerini sağlamaya yönelecek.  Gazete, Washington'un, 11 Eylül'den sonra dünyanın değiştiğine inandığını ve ''sanki bir şey değişmemiş gibi davranmak''tan artık vazgeçtiğini yazdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı