Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD reformlar için Süleyman’a baskıyı sürdürüyor

  NYT
  09 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 09 Şubat 2011 - 09:28

  Mısır Devlet Başkanı Yardımcısı Ömer Süleyman, 30 yıldan bu yana geçerli olan olağanüstü hal önlemlerini kaldırılmasına gerek olmadığını belirtti. Ayrıca, görevinin sona ereceği Eylül ayından önce Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in istifa etmesini de gerekli bulmadığını belirtti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor 

   

  Öte yandan, elinde çok fazla seçenek bulunmayan ABD, Süleyman’ı halen belirsiz olan dönüşüm sürecindeki müzakerelerde cesaretlendirmeye çalışıyor ve mevcut hükümetin yıllardan bu yana beklenen reformları yapmasını istiyor.

   

  Obama yönetimi, iki hafta süren çalışmaların ardından, değişim sürecinde dengeleri kurmaya çalışıyor. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, sürecin çok hızlı yaşanması halinde “demokrasi yanlısı hareketin farklı amaçlar uğruna kullanılabileceği” uyarısında bulundu.

   

  MISIR REFORM İSTİYOR

  Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs ise “Mısır’ın hala demokrasiye hazır olmadığı düşüncesi, Tahrir Meydanı’nda ve ülkenin diğer bölgelerinde gördüklerimizle uyuşmuyor… Şu ana kadar yapılan açıklamaların Mısır halkının isteklerini karşılamadığı için karşılık görmeyeceği açık” yorumunu yaptı.

   

  Yetkililerin kontrolü yeniden sağlamaya başladığı Mısır’da, istenen reformlar için Obama’nın, Mübarek’e sadık olan Süleyman’ı ne kadar etkileyebileceği şüpheli.

   

  1993’ten bu yana Mısır’ın istihbarat şefliğini yapmış olan Süleyman, CIA başta olmak üzere ABD ile yakın bağlara sahip. Ayrıca, Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi’nde yer aldığı dönemden bu yana Süleyman ile güçlü bir ilişki içinde olan Obama’nın yardımcısı Joe Biden, Süleyman’a demokratik reformları içeren bir plan yapması için baskı yapıyor.

   

  POLİTİK BİR OYUN 

  Yine de Mısır’daki protestocular ve muhalif gruplar, Washington’un Süleyman’a gerekli baskıyı yapmadığı görüşünde. Obama yönetimi, ilk reformlar kapsamında politik partilerin yasal kılınması, tek parti kuralının iptal ve diğer demokratik yasaların çıkartılmasını istiyor.

   

  Ancak, Pazar günü muhalif gruplarla Süleyman arasında yapılan görüşme, birçokları tarafından politik bir oyun olarak görülüyor.

   

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı