Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘ABD, PYD’ye silah bıraktı’

  Hürriyet Haber
  08 Nisan 2016 - 20:32Son Güncelleme : 09 Nisan 2016 - 01:03

  ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’ın önceki gün ülkesinin PYD’nin silahlı kanadı YPG’ye silah vermediği açıklamasının ardından AA, yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde Suriye’nin kuzeydoğusunda PYD’nin topraklarında yer alan Rimelan Üssü’ne Amerikan helikopterlerinin silah ve cephane taşıdığını bildirdi.

  ANADOLU Ajansı’nın (AA) yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde ABD’nin, PKK ile bağlantısından ötürü Türkiye’nin terör örgütü kabul ettiği PYD’ye silah ve cephane yardımı yapmaya devam ettiği ileri sürüldü. Buna göre Suriye’nin kuzeydoğusunda yer alan Haseke vilayetinde yer alan Rimelan kasabası yakınlarında ABD’nin kurduğu üsse inen helikopterler en büyük bileşenini PYD’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) askeri destek verdi.

  KONVOYA YÜKLENDİ

  Haseke’deki kaynaklardan alınan bilgiye göre, üç gün önce ABD helikopterleri Rimelan’daki Amerikan üssüne inerek, örgütün konvoy halinde gelen araçlarına askeri nitelikli büyük kargolar yükledi. Kaynaklar ayrıca, PYD’nin operasyon için Kobani’ye (Ayn el-Arab) 700 savaşçı gönderdiği bilgisini paylaştı. ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass önceki gün Diplomasi Muhabirleri Derneği’nde yaptığı açıklamada PYD’ye silah ve mühimmat vermediklerini söylemişti.

  MENBİC’E HAZIRLIK

  SDG, Türkiye sınırındaki Cerablus’a yaklaşık 40 km mesafede bulunan Menbic’e “Büyük Menbic Operasyonu” adını verdiği saldırıları başlatmak için bir süredir hazırlık içinde. SDG, 5 Nisan’da IŞİD’in elindeki bu kentin alınması operasyonunu koordine edecek “Menbic Askeri Meclisi” adlı bir oluşumun kurulduğunu açıklamıştı. ABD uçaklarının 27 Aralık 2015’teki hava saldırısının ardından SDG, Fırat’ın batı yakasındaki Tişrin Barajı’nı IŞİD’den almıştı. Örgütün sonraki hedefi, Fırat’ın batısında Azez-Cerablus hattında ilerleyerek, Kobani ve Afrin’i birleştirmek. Ancak Türkiye buraya Arap ve Türkmen muhaliflerin yerleşmesini istiyor.

  BİLGİ NOTU: IŞİD’e karşı operasyonlarda Türkiye’deki İncirlik Üssü’nden istifade eden ABD, Haseke’nin kuzeydoğusundaki Rimelan ilçesinde Ekim 2015’te üs çalışması başlatmıştı. Rimelan üssü şimdilik sadece helikopter inişleri için uygun durumda.      

  Suriye’den kısa kısa…

  ‘ABD, PYD’ye silah bıraktı’
  Türkmen Cephesi Fatih Sultan Mehmet Tugayı Komutanı Mahmut Süleyman Zengin, önceki gün El Rai’nin (Çobanbey) IŞİD’den alınmasıyla ilgili olarak, tek bir IŞİD mensubunun bile Çobanbey nahiyesinde kalmadığını kaydetti. Zengin, “Çobanbey nahiyesinin kuzeyinde ve güneyinde çatışmalar devam ediyor. Türkmen köylerini alana kadar IŞİD ile çatışacağız” dedi.

  Halep çevresinde operasyonlar yürüten muhalif Ceyş ül İslam örgütü, bir birliklerinin kentte PYD’nin elindeki Şeyh Maksud semtine önceki sabah kimyasal başlıklı havan topu ateşi açtığını belirterek, sorumlu komutan hakkında işlem yaptıklarını açıkladı. Rus RT’nin haberine göre örgüt, yasaklanmış silah kullanıldığını kabul etti ve durumun Ceyş ül İslam’ın mevzuatına aykırı olduğunu ekledi.

  İran’da Yargı Erki’ne bağlı Mizan Haber Ajansı’na göre, Rıza Ebulkasımi ve Emir Ali Muhammediyan adlı iki İran askeri Suriye’deki çatışmalar sırasında hayatını kaybetti. Haberde, askerlerin rütbeleri veya Suriye’nin hangi bölgesinde öldürüldükleri hakkında bilgi verilmedi.

  KCK: Washington arabulucu olsun

  ABD Ankara Büyükelçisi John Bass’ın yaptığı, “PKK’yı silah bırakmaya çağırıyoruz” çağrısına KCK’nın Avrupa sorumlularından ve kapatılan eski DEP Milletvekili Zübeyir Aydar’dan yanıt geldi. Amerika’nın Sesi Radyosu Kürtçe servisine Bass’ın önceki gün yaptığı açıklamayı değerlendiren Aydar, barış ve diyalog çağrılarına kıymet verdiklerini söyledi. ABD’li elçinin açıklamalarını okuduğunu belirten Aydar şöyle konuştu: “Bir masa kursunlar biz iki taraf bu masaya oturalım. Amerika bu konuda arabulucu olsun. İki tarafı yan yana getirsin biz o masada konuşalım. Biz ABD’nin arabuluculuğunda bir diyaloga hazırız. Çatışmaların durdurulması iki taraflı olsun ve diyaloglar da çözüme yönelik olsun. Çatışmanın sorumlusu biz değiliz.”

  Ferit ASLAN / DHA - DİYARBAKIR

   

   

  Etiketler: ABD , PYD , Silah
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı