Dünya Haberleri

  ABD Paraguaylı'yı idam etti

  Hürriyet Haber
  16.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uluslarası Adalet Divanı'nın idamının durdurulması yolunda yaptığı müdahaleye rağmen ABD cinayet suçundan ölüm cezasına çarptırılan 32 yaşındaki Paraguaylı Angel Francisco Breard'in infazını planlandığı gibi yerine getirdi.

  Paraguay Yönetimi Uluslararası Adalet Divanı'na başvurarak Breard'e yeniden yargılanma hakkı tanınmasını istemişti. ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright Uluslararası Adalet Divanı'nın tavsiyesi yönünde idamın ertelenmesini isterken Adalet Bakanı ise müdahaleyi reddetmişti.

  Yüksek Mahkeme'nin temyiz talebine rağmen 3'e karşı 6 oyla infazın gerçekleşmesi yolunda karar aldı. Breard'in akibetiyle ilgili son sözü söyleme hakkına sahip olan Virginia Valisi James Gilmore da infaz için yeşil ışık yakınca mahkum saat 05.39'da zehirli iğneyle idam edildi. Paraguay, Uluslararası Adalet Divanı'nın kararına rağmen infazın gerçekleştirilmesini protesto ederken, Yüksek Mahkeme yargıya müdahalenin kabul edilemeyeceğini açıkladı. 1986 yılında ABD'ye giden Angel Francisco Breard, 1992 yılında 39 yaşındaki komşusunu bıçaklayarak öldürmekle suçlanıyordu.

  Paraguay ise ABD'nin 1963 tarihli Viyana Konvansiyonu'na uymadığını öne sürerek Breard'in yeniden yargılanmasını istiyordu. Konvansiyon, yabancı bir ülkede yargılanan kişilere kendi konsolosluğundan yardım alma hakkı tanıyor. Paraguay Breard'e bu hak tanınmadığı için idam mahkumunun yeniden yargılanmasını talep ediyordu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı