Dünya Haberleri

  ABD Panama Belgeleri ile ilgili soruşturma başlattı

  BBC TÜRKÇE
  20.04.2016 - 22:17 | Son Güncelleme:

  ABD Adalet Bakanlığı, uluslararası boyuttaki vergi kaçakçılığını ortaya çıkaran Panama Belgeleri ile ilgili olarak soruşturma başlattı. Soruşturma haberi savcı Preet Bharara tarafından Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu'na (ICIJ) bildirildi.

  ABD Panama Belgeleri ile ilgili soruşturma başlattı
  ICIJ, Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca'dan sızdırılan belgeler üzerinde, aralarında BBC'nin de bulunduğu basın kuruluşlarıyla birlikte çalışmıştı.Savcı Bhrara mektubunda ICIJ'den araştırma konusunda yardım da istedi.

  Mektupta soruşturmanın kapsamına yönelik daha fazla bilgi verilmezken, ICIJ'e elinde bulunan 11,5 milyondan fazla belgeyi ABD mahkemelerine iletmesi gibi bir zorunluluk da getirilmedi.Belgelere sadece belli medya kuruluşları ulaşabiliyor. Yani Panama Belgeleri'ni henüz bir mahkeme ya da savcı görmüş değil.Tarihe en büyük belge sızıntısı olarak geçen Panama Belgeleri, dünyanın zengin ve güçlü kişilerinin, servetlerini paravan şirket ve hesaplar yoluyla vergi cennetlerinde nasıl gizlediklerini ortaya koymuştu.

  Belgeler İzlanda Başbakanı ve İspanya Endüstri Bakanı'nın istifalarına neden olmuş, babasının adı belgelerde geçen İngiltere Başbakanı David Cameron da sızıntının ardından vergi beyannamesini açıklamak zorunda kalmıştı.

  ABD Panama Belgeleri ile ilgili soruşturma başlattı

  Etiketler: Preet Bharara
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı