Gündem Haberleri

  “ABD, Pakistan'dan F-16 desteğini çekebilir”

  A.A.
  03.01.2012 - 09:57 | Son Güncelleme:

  ABD ile Pakistan arasında son zamanlarda arka arkaya yaşanan krizlerin, ABD'nin Pakistan'a sağlamayı vadettiği F-16 savaş uçağı desteğini olumsuz etkileyeceği ileri sürüldü.

  Yerel Dünya News televizyonunun haberine göre, isminin açıklanmasını istemeyen Pakistanlı bir hükümet yetkilisi, ABD ile Pakistan arasındaki krizlerin ABD'nin Pakistan'a sağlayacağı F-16 savaş uçağı desteğini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

  ABD'nin 2012 yılı için Pakistan'a yapacağı 700 milyon dolarlık yardım paketinin senato tarafından reddedildiğini hatırlatan yetkili, ABD kesintilerinin askeri yardımları da olumsuz etkileyeceğini belirtti.

  ABD ile Pakistan arasındaki ilişkiler en son Kasım sonunda NATO helikopterlerinin Afganistan sınırı yakınlarındaki bir karakolu vurmasıyla gerilmişti. Saldırıda 24 Pakistan askeri ölmüş, 14 asker yaralanmıştı.

  Bu olay üzerine İslamabad yönetimi, NATO'nun ikmal yollarını kapatmış ve ABD'den Beluçistan eyaletindeki askeri üssü boşaltmasını istemişti.

  İRAN SINIRI KAPADI

  Rus İtar-Tass ajansı tarafından, İran'ın Pakistan sınırını kapattığı bildirildi. Kararın, üç İran sınır muhafızının Pakistan tarafından tutuklanmasının ardından alındığını duyurdu.

  Pakistan kaynaklarına dayandırılarak verilen haberde, İran sınır muhafızlarının kaçakçıları takip ederek Pakistan sınırlarına girdiği ve çıkan çatışmada bir Pakistanlının öldüğü belirtildi.

  İran askerlerinin, çatışmanın ardından bölgeye gelen Pakistan sınır güvenlik güçleri tarafından tutuklandığı kaydedildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı