Dünya Haberleri

  ABD, Pakistan'da operasyondan son anda vazgeçmiş

  WASHINGTON (ANKA)
  08.07.2007 - 09:47 | Son Güncelleme:

  ABD'nin Pakistan'da saklanan El Kaide yöneticilerini yakalamak için 2005 başlarında gizli bir askeri operasyon planladığı ancak bunun hem çok riskli hem de Pakistan-ABD ilişkilerine zarar vereceği düşünülerek son dakikada iptal edildiği belirtildi.

  Türkiye'de terör örgütün PKK'ya karşı Kuzey Irak'a yönelik sınır ötesi operasyonun tartışıldığı bir dönemde New York Times gazetesi ilginç bir haber yayınlandı. 'ABD, El Kaide liderlerine yönelik baskını son anda iptal etti' başlıklı haberde, hedefin, örgütün ikinci ismi Ayman El Zevahiri'nin de katıldığı Pakistan'ın aşiretler bölgesindeki El Kaide liderleri toplantısı olduğu kaydedildi. Haberini 'gizli servis ve askeri yetkililer'e dayandıran gazete, ancak operasyonun dönemin Savunma Bakanı Donald Rumsfeld tarafından uyarılar üzerine son dakikada iptal edildiğini öne sürdü. Bunda sözkonusu operasyon planının yeterince iyi yapılamaması ve bir çok Amerikalı'nın hayatını tehlikeye atma olasılığının etkiliği olduğu belirtilen haberde, Rumsfeld'in aynı zamanda Pakistan ile olan ilişkilerin yara almasından endişe ettiği de kaydedildi.

  Sözkonusu kararın, bazı istihbarat yetkilileri ve gizli askeri Özel Operasyon Birliği yetkilileri tarafından El Kaide liderlerini yakalama konusundaki net bir imkanın kaçırılması olarak değerlendirildiği, bu hayal kırıklığının, terör örgütünün küresel düzeyde saldırı yapma konusunda yetkinliğinin arttığı ve kendisi için gizli bir cennet haline gelen Pakistan'ın aşiretler bölgesinde yeni eğitim merkezleri kurduğu iki sene içinde arttığı ifade edildi.

  Ancak böylesine bir operasyonun Pakistan Devlet Başkanı Müşerref'in onayı olmadan gerçekleştirilemeyeceğinden endişe edildiğini yazan gazete, planlamaya katılan yetkililerden birinin "Herşey Pakistan'ın işgal edilmesi noktasına geldi. Fakat yine de riske değerdi" diye konuştuğunu aktardı. Başka bir yetkili ise bunun El Kaide liderlerini yakalamak için 11 Eylül'den sonra elde edilen tek imkan olmadığını söyledi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı