Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD Ordusu'ndan Kurtlar Vadisi uyarısı

  ANKA
  07.02.2006 - 14:05 | Son Güncelleme:

  Amerikan Ordusu, Avrupa’daki askerlerinden, "Kurtlar Vadisi-Irak filmini gösteren sinemalardan uzak durmalarını" ve film ile ilgili "tanımadıkları kişilerle tartışmaya girmemelerini" istedi.

  Amerikan ordusunun günlük gazetesi "Stars and Stripes"ın manşetten verdiği habere göre Amerikan ordusu yetkilileri, Amerikalı askerlerin film çıkışında "protesto gibi görünen herşeyden uzak durmaları gerektiğini" söyledi.

  "FİLM BİZİ AYRIM YAPMAYAN KATİLLER GİBİ GÖSTERİYOR"

  Gazeteye göre, Amerikan ordusu, Kurtlar Vadisi-Irak filminde Amerikan askerlerinin "ayrım yapmayan katiller" gibi gösterildiğini belirtti.

  Amerikan Ordusu Avrupa sözcüsü Bob Purtiman, uyarının önce Almanya’da bulunan Hohenfels Garnizonuna daha sonra da bütün Avrupa’daki ABD garnizonlarına gönderildiği açıkladı.

  Amerikan ordu gazetesi, Kurtlar Vadisi-Irak filminin Türkiye’de bugüne kadar yapılan en yüksek bütçeli filmlerden biri olduğunu ve filmde Amerikan askerlerinin Kuzey Irak’ta düğün sırasında sivillere ateş ederken gösterildiğini belirtti.

  ÇUVAL SKANDALI "YANLIŞLIKLA" YAŞANMIŞ

  Ben Murray imzalı haberde, "Film, bir dönem iki ülke araında diplomatik krize de neden olan, 2003 yılında Amerikan askerlerinin yanlışlıkla 11 Türk komandosunu Kuzey Irak’ta tutuklamasını anlatan gerçek bir hikaye ile başlıyor" ifadeleri yer aldı.

  Filmde, bu olaydan sonra bir Türk komandosunun intihar ettiğini ve bir arkadaşını 2003 yılında gerçekleşen tutuklamanın başındaki ismi bulması için Irak’a gönderdiği belirtilen haberde, filmde Polat Alemdar’ın Irak’ta "Amerikan Özel Kuvvetler biriminin ’insanlık karşıtı suçlar’ işlediğini keşfettiği" belirtildi. Gazete ayrıca filmde Amerikalı Yahudi bir doktorun da Ebu Garib hapishanesindeki mahkumların organlarını çıkarıp sattığını ifade etti.

  Haberde, İncirlik Hava Üssü komutanlarının da film hakkında "Türkiye’den moral bozucu birşeyin gelmekte olduğunu" rapor ettiğini acak filmin içeriği hakkında bilgi vermediği gibi filme gidilmemesi yönünde de bir çağrıda bulunmadığı belirtildi.

  Gazete, filmin Londra, Wiesbaden ve Frankfurt başta olmak üzere pek çok Avrupa şehrinde de göterileceğini duyurdu. Konu ile ilgili Avrupa’daki Amerikan Hava Kuvvetleri karargahlarına da benzer içerikte bir uyarı gönderildiği öğrenildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı