Gündem Haberleri

  ABD’nin PKK koordinatörü belirlendi

  Uğur ERGAN / ANKARA
  24.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’nin PKK ile mücadelede daha etkin olmak ve Türkiye ile sürekli irtibat halinde kalmak için bir süreden beri gündeme getirdiği "koordinatörü" belirlediği öğrenildi.

  Washington yönetiminin terör örgütüyle mücadele için koordinatör atadığı mesajını üç gün önce Endonezya’nın milli gün resepsiyonunda ABD Büyükelçisi Ross Wilson verdi.

  ŞAŞIRACAKSINIZ

  Wilson resepsiyonda bir süre TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış’la sohbet etti. Yakış, bu sohbet sırasında konuyu koordinatör atamasına getirerek "Sayın Büyükelçi atamayı ne zaman yapacaksınız?" diye sordu. Wilson da bunun üzerine, "Evet ismi belirledik. Duyunca şaşıracak ve çok memnun kalacaksınız. Çünkü bu kişi Türkiye’nin çok yakından tanıdığı bir isim" dedi, ancak bu ismin kim olduğunu söylemekten kaçındı. Wilson, ABD’nin ismi resmen açıklamasından sonra Türkiye’nin yanısıra, Irak’ın da bir koordinatör atamasını beklediklerini söyledi. Wilson ile Yakış arasındaki bu diyalog kulislere de yansıdı. Diplomatik kaynaklar, ABD’nin isim belirlediğini, ancak Ankara’ya şu ana kadar bu kişinin kim olduğuna dair bir bilgi gelmediğini ileri sürdüler.

  MYERS, POWELL VEYAGROSSMAN

  Kulislerde, ABD eski Genelkurmay Başkanı Richard Myers, Dışişleri eski Bakanı Colin Powell veya ABD’nin eski Ankara büyükelçilerinden Marc Grossman’ın isimleri geçiyor. ABD koordinatörünün emekli asker olması durumunda Türkiye’nin atayacağı koordinatörün de 30 Ağustos itibariyle emekliye ayrılacak olan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri’nin olabileceği ileri sürülüyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı