ABD’nin petrol devleri Türkmen gazı için birleşti

Hürriyet Haber
01.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD Enerji Bakanı Federico Pena'nın çağrısı üzerine Amoco, Bechtel ve Unocal, Türkmen doğalgazı için ortak hareket kararı aldı.

Amerika'nın önde gelen üç petrol şirketi Amoco, Bechtel ve Unocal Türkmen doğalgazı projesinde birlikte hareket etme konusunda prensip anlaşması yaptı. ABD Enerji Bakanı Federico Pena'nın birkaç gün önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer ile görüşmesi sırasında ülkesinin şirketlerine yaptığı, ‘‘Bu projede ayrı ayrı değil, birlikte hareket edin’’ çağrısının hemen ardından böyle bir buluşmanın gerçekleşmesi önemli bir adım olarak nitelendirildi.

Washington'da 5 gündür devam eden Amerikan-Türk İş Konseyi (ATC) Konferansının son gününde bu üç şirketin yöneticileri biraraya gelerek Türkmen Doğalgazı projesinin ancak bir konsersiyum kurularak hayata geçirilebileceği yolunda ortak görüşlerini istediler. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, tek bir firmanın bu projeyi gerçekleştirmesinin imkansız olduğunu vurgulayarak, ‘‘Firmaların tek tek güçlerini bilmemiz çok zor. Ne kadar çok firma bir konsorsiyum etrafında buluşursa bu projenin gerçekleşmesi o kadar kolay olur’’ dediler. Amoco, Bechtel ve Unocal'ın prensipte vardıkları bu niyet anlaşmasının henüz nihai hale gelmediği belirtilirken, diğer ABD'li enerji firmalarının da bu oluşuma katılarak, Türkmen doğalgazı projesinde bir konsersiyum oluşturması bekleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bürokratları ATC toplantılarının son gününde Dünya Bankası yetkilileriyle görüşme yaptı. Dünya Bankası'nın Türkiye projelerinden sorumlu Ajay Chibber başkanlığındaki yetkilileri, enerji bürokratlarından bu alanda yapılan son çalışmalar hakkında bilgi istediler. TEDAŞ dağıtım ihaleleri ve petrol fiyatlarında uygulanacak otomatik fiyatlandırma konusunda bilgi veren yetkililer, enerji özelleştirmelerinde büyük önem taşıyan Düzenleyici Kurul çalışmalarının son aşamaya geldiğini ve yılın ilk yarısında bu kurulun oluşturulacağını bildirdiler. Görüşmelerde Dünya Bankası'nın enerji alanındaki danışmanlık hizmeti konusunda kredi kullandırması da gündeme geldi. 15 milyon dolarlık bu kredi için Dünya Bankası yetkilileri enerji bürokratlarından başvurularını yapmalarını istedi.

Bakü-Ceyhan hattı atağı

Türkiye, nihai kararın Ekim ayında verileceği Hazar-Akdeniz petrol boru hatlarında, Bakü-Ceyhan projesini öne çıkartmak için diplomatik atağa kalktı. Petrol üreticisi üç ülke; Türkmenistan, Kazakistan ve Azerbaycan ile, boru hattı güzergahındaki iki ülke; Türkiye ve Gürcistan'ın Dışişleri Bakan ya da Bakan Yardımcıları bugün İstanbul'da biraraya geliyor. Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Amman'a yaptığı gezi sırasında yaptığı açıklamada, Çırağan Sarayı'nda yapılacak ve iki gün sürecek toplantının ‘ilk kez ilgili beş ülkenin hükümet yetkililerinin biraraya gelecek olmaları açısından‘ büyük önem taşıdığını söyledi. Cem, toplantıda, Hazar Havzası ülkeleri arasındaki en büyük sorunu oluşturan, ‘Hazar Denizi'nin statüsü' konusunun da ele alınacağını söyledi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı