ANKARA HABERLERİ

ABD’nin gözü ODTÜ dersinde

Hürriyet Haber
24.01.2010 - 00:00Son Güncelleme :

ODTÜ’nün fırsat eşitliği sağlamak amacıyla ders kaynaklarını dünyayla paylaşıma açtığı internet sitesi, Türk kullanıcıların ardından en çok ABD’li kullanıcılardan ilgi gördü.

Hürriyet Haber

ABD’yi Almanya, İngiltere, İran, Kanada, Hindistan izlerken 64 ülkeden çok sayıda kullanıcı ODTÜ’nün sitesini ziyaret etti.
TÜBA öncülüğünde 34 üniversite, YÖK ve TÜBİTAK katkısı ile üç yıl önce başlatılan Ulusal Açık Ders Kaynakları Projesi kapsamında kurulan konsorsiyum içinde öncü bir rol üstlenen ODTÜ’nün kurduğu “http://ocw.metu.edu.tr” adresi, kullanıma açılmasından bu yana binlerce ziyaretçinin akınına uğradı
64 ülkeden ziyaretçi
ODTÜ Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi ve Ulusal Açık Ders Malzemeleri Konsorsiyumu Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Kürşat Çağıltay, açık ders malzemelerinin, herkesin kullanımına açık ve dijital ortamda yayımlanan yüksek kaliteli eğitsel kaynaklar olduğunu ifade etti.
TÜBA tarafından başlatılan projenin en aktif üyesi olan ODTÜ Açık Ders Malzemeleri portalının ziyaretçi istatistikleri ile ilgili bilgi veren Çağıltay, portalın, geçen yılın Kasım ile Aralık aylarında çoğunluğu Türkiye’den olmak üzere 64 ülkeden binlerce kişi tarafından ziyaret edildiğini aktardı.
ODTÜ’nün açık ders kaynaklarını en çok kullanan ülkeler sıralamasında Türkiye’den sonra ABD’nin geldiğini bildiren Çağıltay, ABD’yi Almanya, İngiltere, İran, Kanada, Hindistan, Hollanda, Fransa, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan ve Brezilya’nın izlediğini belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ABD’nin gözü ODTÜ dersinde haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı