Gündem Haberleri

  ABD’nin 112’inci kongresi göreve başladı

  WashPost
  07.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kasım ayında yapılan ara seçimlerde göreve gelen yeni üyelerin yemin etmesiyle, ABD Kongre’si Çarşamba günü göreve başladı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Analistler ise Temsilciler Meclisi ile Kongre arasındaki farklılıkların önümüzdeki iki yıl içinde büyük tartışmalara gebe olan bir politik atmosfer oluşturduğu görüşünde

   

  Temsilciler Meclisi’nde göreve başlayan Cumhuriyetçi liderler, ABD Başkanı Barack Obama’nın gündemini ciddi ölçüde değiştirmeyi ve federal hükümetin yapısının küçültülmesini amaçlıyor. Öte yandan, Kongre, ara seçimlerde güç kaybeden Demokratların elinde bulunuyor.

   

  Dün gerçekleştirilen yemin töreninde, Cumhuriyetçi John Boehner, dört yıldan beri Temsilciler Meclisi Başkanlığı görevi yürüten Demokrat Nancy Pelosi’den unvanını devraldı. Temsilciler Meclisi’nin, ilk çalışmalarını bütçe açığını kapatacak önlemler alanında yeni kurallar getirilmesi için yapması bekleniyor.

   

  Yeni başkan Boehner, “112’inci Kongre için sıkı çalışma ve sert kurallar gerekiyor. Artık daha fazla zaman kaybedemeyiz. İnsanlar bazı şeylerin değişmesi için oy kullandı ve bizler talimatları yerine getirmek için çalışmaya başlayacağız” dedi.

   

  2 Kasım’da yapılan ara seçimlerde Temsilciler Meclisi’nde 63 sandalye kaybeden Demokratların lideri Pelosi, yapılan oylamada Boehner’in 241 oyuna karşılık 173 oy alarak meclis başkanlığını devretti. Pelosi, dört yıllık başkanlığının ardından kendisine destek veren Demokratlara teşekkür etti.

   

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı